fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: W tej chwili, w czasie pandemii, wołanie „Przybądź, Panie Jezu!” jest wołaniem szczególnie donośnym

W tej chwili, kiedy doświadczamy pandemii i jej skutków, wołanie „Marana tha!” – „Przybądź, Panie Jezu!” jest wołaniem szczególnie donośnym – zwrócił uwagę ks. prof. Paweł Bortkiewicz, bioetyk, wykładowca UAM i AKSiM, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

Trwa Adwent. Jest to oczywiście czas radosnego oczekiwania na przyjście Zbawiciela. [czytaj więcej] Niestety coraz częściej zapomina się o jego niezwykle głębokim duchowym wymiarze w zlaicyzowanym, skomercjalizowanym społeczeństwie traktując ten okres jako swego rodzaju odliczanie dni do świąt (przy czym coraz rzadziej doprecyzowuje się, jakich).

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz przypomniał, czym jest Adwent z prawdziwie chrześcijańskiej perspektywy.

– On podkreśla całą istotę naszego życia chrześcijańskiego jako życia w nadziei, która nam towarzyszy w czasie całego pielgrzymowania i wyznacza nam perspektywę życia wiecznego – zwrócił uwagę kapłan.

Podkreślił, że oczekiwanie na przyjście Pana Jezusa podczas świąt Bożego Narodzenia jest wyrazem oczekiwania ponownego przyjścia Syna Bożego w Czasie Ostatecznym.

– To są te dwa wymiary Adwentu przypominające o perspektywie naszego życia – wskazał rozmówca Radia Maryja.

Wyjaśnił też, jak należycie przygotować się do właściwego przeżywania Adwentu.

– Kościół w swojej mądrej pedagogii proponuje nam – powiedziałbym – nastrojowe, działające na emocje przeżycia, ale przede wszystkim budujące naszą więź z Bogiem poprzez Maryję Matkę Nadziei. Naszej nadziei – mówił duchowny.

Pobożność ta wyraża się szczególnie podczas rorat, które są poświęcone Maryi i jej postawie przyjęcia Boga. Można się też duchowo rozwijać w czasie Adwentu poprzez rekolekcje adwentowe czy przez osobiste wyrzeczenia.

– Często też wiążemy radosny czas adwentu jednak z pewną formą ograniczeń – podkreślił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Podczas Adwentu przypomina się, że nie znamy dnia ani godziny, kiedy Jezus ponownie przyjdzie na świat. Charakterystyczne dla tego okresu jest zawołanie „Marana tha!” – „Przybądź, Panie Jezu!”, które wkomponowane jest m.in. w adwentowe pieśni kościelne.

– To jest pełne tęsknoty wołanie za przyjściem Chrystusa, które rozlega się w naszej rzeczywistości, a w pewnych okresach dziejowych ono wybrzmiewa szczególnie przekonująco i szczególnie dramatycznie. Na pewno w tej chwili, kiedy doświadczamy pandemii i jej skutków w postaci zamknięcia, w postaci ograniczenia naszego życia, w postaci doświadczenia pewnej bezradności, niepewności to wołanie „Marana tha!” – „Przybądź, Panie Jezu!” jest wołaniem szczególnie donośnym – zaznaczył kapłan.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl