By Artur Andrzej - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=60529106

Gdańsk: PFR oraz dwie zagraniczne firmy przejmują terminal kontenerowy DCT

Polski Fundusz Rozwoju i dwie zagraniczne firmy przejmują terminal kontenerowy Deepwater Container Terminal (DCT) w Gdańsku.

PFR oraz globalna grupa portowa Peugeot Société Anonyme (PSA) i fundusz Investment Fund Managers (IFM) Investors podpisały umowę nabycia 100 proc. udziałów od kilku zagranicznych podmiotów.

Rozmowy o sprzedaży trwały kilka miesięcy. Zamknięcie transakcji wymaga jeszcze formalnego zatwierdzenia przez właściwe organy ochrony konkurencji i konsumentów.

Polski Fundusz Rozwoju będzie posiadał 30 proc udziałów. Paweł Borys, prezes funduszu, już zapowiedział realizację szeregu nowych inwestycji.

– Zakładamy, że w perspektywie najbliższych 4 lat jako konsorcjum zainwestujemy blisko 2 mld zł w rozbudowę terminala DCT. W perspektywie 2021 roku chcemy, aby terminal osiągnął łączną przepustowość 3 mln kontenerów. Natomiast w kolejnych latach chcemy dokonać budowy terminala 3, dzięki której to inwestycji w perspektywie roku 2024-2025, DCT uzyskałoby łączną przepustowość 4,5 mln kontenerów – tłumaczył Paweł Borys.  

DCT to największy z portów głębokowodnych na Bałtyku. W ub.r. obsłużył 1 milion 900 tys. kontenerów. W tym roku może przekroczyć 2 mln. Deepwater Container Terminal jest najszybciej rozwijającym się portem kontenerowym w Europie i należy do 15 największych europejskich portów tego typu. Jego nabrzeże sięga ponad 1300 metrów.

Po południu z inwestorami w terminalu spotka się premier Mateusz Morawiecki.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl