fot. PAP/Adam Warżawa

Gdańsk: otwarcie wystawy ku pamięci rtm Witolda Pileckiego

W gdańskim Muzeum II Wojny Światowej otwarto wystawę poświęconą pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego. Ekspozycję przygotował warszawski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W uroczystościach uczestniczył wiceminister kultury Jarosław Sellin. To właśnie z inicjatywy resortu muzeum dedykowane pamięci Witolda Pileckiego powstanie w jego rodzinnym domu w Ostrowi Mazowieckiej.

– Zdecydowaliśmy się na budowę Muzeum dedykowanego konkretnie Witoldowi Pileckiemu, bo okazało się, że jedyny, duży, materialny ślad po naszym narodowym bohaterze – to dom w Ostrowi Mazowieckiej. Ten dom ministerstwo kultury postanowiło wykupić i organizujemy tam, w rodzinnym domu Witolda Pileckiego, muzeum jemu dedykowane – wskazał Jarosław Sellin.

Zaprezentowana ekspozycja potwierdza dorobek Instytutu Pamięci Narodowej w badaniach nad historią II wojny światowej – zauważył jego prezes dr Jarosław Szarek.

– To musimy opowiedzieć, nie tylko nam, ale także licznym gościom przybywającym z zagranicy, dla których często II wojna światowa zaczęła się dopiero w 1941 roku. Nie, ona się zaczęła tu, w 1939 roku. IPN uczyni wszystko, żeby wesprzeć władze Muzeum II Wojny Światowej, żeby tak opowiedzieć naszą historię – podkreślił prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

W polskiej historii wielkich postaci nie brakowało – wskazywał biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej – ks. bp Wiesław Szlachetka.

– W tym muzeum jest przechowywana pamięć o naszej historii. W kontekście tej dramatycznej pamięci wyrosły wielkiego postacie, które mogą być dla nas i dla przyszłych pokoleń – żywymi lekcjami patriotyzmu, umiłowania Ojczyzny – zwrócił uwagę ksiądz biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj