Autorstwa Bundesarchiv, Bild 183-J0422-0600-002 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5364292

77 lat temu zakończyła się II wojna światowa

Przypada dziś 77. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie i bezwarunkowej kapitulacji narodowosocjalistycznej niemieckiej III Rzeszy. Uroczystości odbędą się przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Wydarzenie organizuje Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

8 maja 1945 r. Niemcy podpisali w Berlinie akt bezwarunkowej kapitulacji. Ten moment nie przyniósł jednak wszystkim narodom upragnionej wolności. Państwa Europy Środkowo-Wschodniej znalazły się pod wpływem Związku Radzieckiego.

Historyk dr Piotr Gawryszczak podkreśla, że dla tych krajów II wojna światowa zakończyła się dopiero wraz z upadkiem reżimu komunistycznego.

– Do lat 50. Europa Środkowo-Wschodnia dalej spływa krwią bohaterów, którzy nie chcą pozwolić na dominację komunistów w państwach zagarniętych przez Związek Sowiecki. Tu dla wielu wojna nie kończy się nigdy. Dla wielu kończy się ona śmiercią i cierpieniem ich, ich rodzin, drastycznymi przykładami katowania bohaterów przez władze komunistyczne. Dla tej części Europy wojna kończy się tak naprawdę w 1989 r., kiedy poszczególne państwa wyzwalają się spod komuny – wskazał historyk.

II wojna światowa trwała sześć lat. Był to największy konflikt w dziejach ludzkości. Polska poniosła największe straty materialne i ludnościowe. Według różnych szacunków w latach 1939-1945 zginęło ok. 6 mln polskich obywateli.

Warto zauważyć, że Polska do dziś domaga się od Niemiec reparacji za wyrządzone krzywdy. Rząd w Berlinie twierdzi jednak, że temat odszkodowań jest zamknięty.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl