fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Red. G. Górny: Pius XII podczas II wojny światowej nie zabierał głosu ws. Polski na prośbę polskich biskupów

Zwłaszcza metropolita krakowski ks. abp Adam Sapieha błagał Piusa XII, żeby nie potępiał Niemców za zbrodnie popełniane podczas II wojny światowej, dlatego że wtedy Polacy zostaliby narażeni na jeszcze większą zemstę Hitlera – powiedział na antenie TV Trwam w programie „Rozmowy niedokończone” redaktor tygodnika „Sieci” Grzegorz Górny.

2 marca zostaną otwarte archiwa watykańskie dotyczące pontyfikatu Piusa XII. Jak podkreślił red. Grzegorz Górny, przedstawiony zostanie „zwłaszcza jego stosunek do ludobójstwa Żydów, bo często pojawiają się niesprawiedliwe, krzywdzące zarzuty o to, że zachowywał bierność wobec holokaustu”.

– Niektórzy używają określenia „Papież Hitlera”. (…) Zapomina się, że w okresie międzywojennym, kiedy jeszcze jako ks. kard. Pacelli był sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, to był on inicjatorem encykliki Piusa XI potępiającej narodowy socjalizm. W tym samym roku wydano też encyklikę potępiającą komunizm. Także był zdystansowany. Piusowi XII zarzuca się, że kiedy doszło do zbrodni niemieckich, to zachowywał bierność milczenia, a więc obojętność wobec cierpień żydowskich. Gdybyśmy mieli przyjąć taki punkt widzenia, to moglibyśmy powiedzieć, że Pius XII był obojętny na los katolickiej Polski, która została najechana przez Niemcy, dlatego że otwarcie nie protestował przeciw zbrodniom na Polakach – zauważył gość Telewizji Trwam.

Publicysta wyjaśnił, że „działo się tak, dlatego że sami polscy biskupi mu to odradzili, zwłaszcza metropolita krakowski ks. abp Adam Sapieha błagał Piusa XII, żeby nie potępiał Niemców za te zbrodnie, dlatego że wtedy Polacy zostaliby narażeni na jeszcze większą zemstę Hitlera”.

– Ks. abp Sapieha argumentował, że wystąpienie publiczne Piusa XII ściągnie na Polskę jeszcze większe nieszczęście, dlatego prosił Papieża, aby nie występował on publicznie w obronie Polaków. (…) Można zapytać, czy taka taktyka Piusa XII polegająca na unikaniu oficjalnych potępień była prawidłowa? Przykład daje Holandia, gdzie w lipcu 1942 r. episkopat Holandii bardzo mocno potępił zbrodnie na Żydach, co wywołało furię Niemców – wskazał.

Przystąpiono do zdecydowanej rozprawy zarówno z holenderskim duchowieństwem, jak i z Żydami na terenie Holandii – kontynuował Grzegorz Górny.

– Wtedy właśnie do obozu w Auschwitz trafiła św. Edyta Stein i jej siostra Róża, które przebywały w Holandii. Także rzeczywiście otwarte wystąpienie Kościoła spowodowało bardzo ostrą reakcję hitlerowskich Niemiec. Obawa Piusa XII, że jego wystąpienie może spowodować zemstę Niemców, była więc uzasadniona – zaznaczył dziennikarz tygodnika „Sieci”.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl