fot. twitter.com/MSZ_RP

Min. J. Czaputowicz uczestniczył w Radzie Bezpieczeństwa w zw. z rocznicą zakończenia II wojny światowej

Szef MSZ Jacek Czaputowicz uczestniczył w Radzie Bezpieczeństwa w formule Arria w związku z 75. rocznicą zakończenia II wojny światowej, w trakcie, której m.in. zwrócił uwagę na działania Rosji podważające suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy i Gruzji – podało MSZ.

Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych poinformowało w piątkowym komunikacie, że minister Czaputowicz wziął udział w spotkaniu wysokiego szczebla Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconym 75. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej w Europie oraz roli Rady w zapobieganiu zbrodni międzynarodowych.

Jak przekazano, spotkanie zostało zorganizowane przez sprawującą w maju przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa Estonię; odbyło się ono w formie telekonferencji. Wzięło w nim udział ponad 40 ministrów spraw zagranicznych. Przewodniczył mu minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu.

W komunikacie resort przekazał, że dyskusja dotyczyła doświadczeń II wojny światowej oraz funkcjonowania powołanej w odpowiedzi na nie Organizacji Narodów Zjednoczonych.

„Wskazywano zarówno na tragiczne doświadczenia wojny i zimnowojennego podziału świata, ale także na aktualne oraz potencjalne zagrożenia dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie i na świecie. Szczególną uwagę poświęcono roli Rady Bezpieczeństwa w zapobieganiu zagrożeniom dla bezpieczeństwa, naruszeniom prawa międzynarodowego oraz zbrodniom przeciwko ludzkości” – napisano.

Jak przekazał resort, Czaputowicz w swoim wystąpieniu podkreślił, że „Polska stała się pierwszą ofiarą agresji niemieckiej oraz sowieckiej, a po jej zakończeniu nie mogła cieszyć się z wolności, gdyż popadła, wraz z całą Europą Środkowo-Wschodnią, w zależność od ZSRR”.

„Dopiero zwycięstwo Solidarności i aksamitne rewolucje w 1989 roku pozwoliły na odzyskanie przez państwa Europy Środkowej i Wschodniej pełnej suwerenności” – podkreślił minister.

Jacek Czaputowicz zwrócił także uwagę „na działania Rosji podważające suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy i Gruzji oraz wezwał społeczność międzynarodową do zdecydowanego przeciwstawienia się im”.

„Podkreślił także zaangażowanie Polski w działania na rzecz poprawy przestrzegania prawa międzynarodowego, w tym w ramach niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019” – czytamy.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl