J. Czaputowicz: Na spotkaniu z szefami MSZ UE poruszyłem temat zwrotu wraku

Podczas spotkania z unijnymi ministrami spraw zagranicznych przypomniałem o oczekiwaniu Polski na zwrot wraku samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem – powiedział dziś w Luksemburgu szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Jednym z tematów dyskusji ministrów na poniedziałkowym posiedzeniu unijnej Rady ds. Zagranicznych był stan relacji UE z Rosją oraz sytuacja w tym kraju po marcowych wyborach prezydenckich.

Jak relacjonował na briefingu prasowym szef polskiej dyplomacji, podczas posiedzenia przypomniał o tym, że „Polska oczekuje ciągle zwrotu wraku samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r.”.

– Zginął prezydent, elita polskiego narodu i zgodnie z prawem międzynarodowym mamy prawo oczekiwać zwrotu samego wraku, a także czarnych skrzynek . Jest to konieczne do prowadzenia śledztwa, które się toczy – podkreślił Jacek Czaputowicz.

Pytany o reakcję unijnych ministrów spraw zagranicznych na jego słowa, szef MSZ odpowiedział, że „nie było dyskusji na ten temat”.

Na pewno zostało to odczytane, będzie to w protokole; ważne państwo UE przedstawiło swój punkt widzenia na temat polityki wobec Rosji – dodał Jacek Czaputowicz.

Według szefa MSZ przekonanie o potrzebie jedności i integracji polityki unijnej wobec Moskwy było widoczne w wystąpieniach przedstawicieli większości państw członkowskich.

W moim wystąpieniu też zwracałem uwagę na konieczność umocnienia systemu sankcyjnego i tutaj jest pewna zgoda, że te sankcje, które zostały wprowadzone, odgrywają pozytywną rolę. (…) Jest świadomość istnienia zagrożenia ze strony polityki rosyjskiej dla UE – powiedział minister Jacek Czaputowicz.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl