fot. PAP/Paweł Supernak

Szef MSZ: Celem Polski i Niemiec silna UE, bez podziałów na różne prędkości

W polityce zagranicznej Polski i Niemiec celem jest silna Unia Europejska, która nie jest podzielona na różne prędkości i obszary – stwierdził minister SZ Jacek Czaputowicz po rozmowie z szefem MSZ Niemiec Heiko Maasem. Poinformował, że rozmowa dotyczyła m.in. ożywienia Trójkąta Weimarskiego.

Jacek Czaputowicz podkreślił, że Niemcy są sojusznikiem Polski w NATO.

„Chcemy razem rozwijać relacje strategiczne i umówiliśmy się co do dalszej współpracy” – mówił szef polskiej dyplomacji.

„Doceniamy uznanie znaczenia stosunków z Polską w programie rządowym i w umowie koalicyjnej. Cieszymy się z tego, że Polska zajmuje ważne miejsce, o czym zostałem zapewniony, w polityce Niemiec” – dodał.

Szef polskiego MSZ zaznaczył, że Polska jest gotowa z Niemcami i innymi państwa UE, w tym Francją, do rozwiązywania problemów UE i „wzięcia odpowiedzialności za reformy UE”.

Jak dodał, rozmowa z Maasem dotyczyła m.in. możliwości ożywienia Trójkąta Weimarskiego.

„Zarówno Niemcy, jak i Polska są za takim działaniem, ale do trójkąta potrzeba woli trzech państw i będziemy starali się tę wolę uzyskać” – stwierdził Jacek Czaputowicz.

„W naszej polityce zagranicznej, ale także w polityce Niemiec celem jest silna UE, jedna UE, która nie jest podzielona na różne prędkości czy różne obszary. Chcemy UE, która jest konkurencyjna, oparta na czterech swobodach i taka, która rozwija się i jest przykładem dla innych państw i obszarów na świecie” – zaznaczył szef MSZ.

PAP/RIRM

drukuj