fot. PAP/EPA

Min. J. Czaputowicz: Unijni członkowie NATO powinni zwiększyć wydatki na obronność

Unijni członkowie NATO powinni wzmocnić swoje zdolności obronne i zwiększyć wydatki na ten cel – powiedział w Monachium szef MSZ prof. Jacek Czaputowicz. Szef polskiej dyplomacji uczestniczy w 55. Konferencji Bezpieczeństwa. Wczoraj wziął udział w panelu poświęconym przyszłości współpracy obronnej.

Minister Jacek Czaputowicz mówił też, że Polska wspiera i będzie wspierać budowanie wojskowej synergii w ramach europejskiej części Sojuszu. Zastrzegł jednak, że termin „europejska strategiczna autonomia” może sugerować dążenie do stworzenia samowystarczalnych sił zapewniających światowe bezpieczeństwo niezależnych od NATO.

Jeśli wyjaśnimy, że nie o to nam chodzi i że chcemy stworzyć synergię w ramach NATO, to wszystko w porządku. Ale jeśli zaczynamy mówić de facto o tworzeniu europejskiej armii niezależnie od NATO, to mamy problem. Żeby zapobiegać zagrożeniom, z którymi mamy do czynienia w Europie, szczególnie w Europie Środkowej i Wschodniej, potrzebujemy amerykańskiej obecności na europejskiej ziemi. Jest to bardzo ważne – powiedział Jacek Czaputowicz.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa potrwa do niedzieli. W spotkaniu uczestniczy około 30 szefów państw i rządów oraz około 90 ministrów. Wśród nich są obecni wiceprezydent USA Mike Pence, kanclerz Niemiec Angela Merkel czy szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Najważniejsze tematy tegorocznego spotkania to stosunki transatlantyckie, narastające napięcie między Zachodem a Rosją oraz kryzysy na Bliskim Wschodzie.

RIRM

drukuj