Szef MSZ do Polonii: dziękuję za pielęgnowanie polskiego dziedzictwa

Z okazji trwającego dziś Dnia Polonii i Polaków za Granicą, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski podziękował Polonii za oddanie sprawom ojczyzny oraz pielęgnowanie polskiego dziedzictwa, języka i kultury. Wyraził nadzieję, że rodacy mieszkający poza granicami Polski będą powracać do kraju.

W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych minister Waszczykowski przypomniał, że Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony 2 maja został ustanowiony przez Sejm z inicjatywy Senatu w 2002 r. w „dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność oraz przywiązanie do polskości, a także pomoc Ojczyźnie w najtrudniejszych momentach”.

„Z okazji dzisiejszego święta Polonii i Polaków za granicą dziękuję za Państwa oddanie sprawom Ojczyzny, za pielęgnowanie polskiego dziedzictwa, języka i kultury, a także promowanie pozytywnego wizerunku Polski na całym świecie. W imieniu moim i polskiej dyplomacji życzę Państwu także sukcesów zarówno w życiu osobistym, zawodowym i w sferze publicznej Liczę, że nie tylko będziecie Państwo utrzymywać kontakty z naszym Krajem, ale także będziecie do niego powracać, gdyż nasze drzwi pozostają dla Państwa zawsze otwarte. Żywię też głęboką nadzieję na dalszą udaną współpracę na rzecz dobrego imienia Polski i jeszcze skuteczniejszego promowania dorobku Polaków poza granicami naszego kraju”  – napisał szef resortu spraw zagranicznych.

MSZ podaje, że między 18-20 milionów Polaków żyje poza granicami kraju – ok. 12,5 mln w Ameryce Północnej i Południowej, 4,3 mln w Europie Zachodniej oraz 1,5 mln w Europie Wschodniej.

Największa polska diaspora – przypomina resort – znajduje się w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 2012 roku polskie pochodzenie zadeklarowało ponad 9,6 mln osób.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl