fot. PAP/Marcin Obara

[TYLKO U NAS] A. Warzocha: Senat jest najlepszym miejscem do tego, żeby Polonia miała swojego reprezentanta

Senat jest najlepszym miejscem do tego, żeby właśnie Polonia miała swojego reprezentanta z tego względu, że to właśnie na Senat Rzeczypospolitej Polskiej zostało nałożone to zaszczytne zadanie – sprawowania opieki nad Polakami mieszkającymi za granicą – mówił w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja przewodniczący senackiej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, senator Artur Warzocha.

Marszałek Senatu zapowiedział złożenie projektu noweli, który da możliwość wyboru do wyższej izby parlamentu reprezentanta Polonii. Stanisław Karczewski poinformował o tym podczas Polonijnego Forum Ekonomicznego odbywającego się w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju [czytaj więcej].

Musimy wyjść na takie zapotrzebowanie, ponieważ ono jest po prostu autentyczne. Rzeczywiście spotykamy się z takim postulatem już od wielu lat. Jako senator, który zajmuje się Polonią, jako przewodniczący senackiej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, wielokrotnie – praktycznie zawsze podczas każdej wizyty zagranicą, ale również podczas spotkań w Polsce z naszymi rodakami, którzy mieszkają poza Polską – taki postulat odbierałem. Formułowane były tego typu oczekiwania wobec parlamentu polskiego. Senat jest najlepszym miejscem do tego, żeby właśnie Polonia miała swojego reprezentanta z tego względu, że to właśnie na Senat Rzeczypospolitej Polskiej zostało nałożone to zaszczytne zadanie – sprawowania opieki nad Polakami mieszkającymi za granicą – powiedział senator.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, iż Senat ma ciągły kontakt z Polonią oraz ze wszystkimi środowiskami polonijnymi w każdym kraju, gdzie przebywają Polacy.

Współpracujemy z organizacjami polonijnymi, społecznymi. Finansujemy ich i staramy się również odpowiadać na bieżące zapotrzebowania. Wszystkie te oczekiwania, które są formułowane pod adresem polskiego parlamentu, czy też państwa polskiego. Natomiast, gdyby ten głos Polonii wybrzmiał jeszcze w paramencie poprzez swojego przedstawiciela, to byłoby to rzeczywiście wyjście naprzeciw tym wszystkim oczekiwaniom, które są pod naszym adresem formułowane – podkreślił przewodniczący senackiej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Może się to stać tylko wtedy, kiedy większość w parlamencie będzie miało Prawo i Sprawiedliwość, ponieważ z tego co wiem, przedstawiciele innych ugrupowań politycznych zasiadający w tej chwili parlamencie, takiej potrzeby po prostu nie widzą – dodał.

Artur Warzocha przypomniał, iż w latach 2005-2007, kiedy w Polsce rządziło Prawo i Sprawiedliwość uchwalona została ustawa o Karcie Polaka, która nadawała dodatkowe uprawnienia wszystkim polskim obywatelom mieszkającym na Wschodzie, m.in. na Litwie, Ukrainie, Białorusi.

Teraz znowelizowaliśmy ustawę o repatriacji. To znaczy, państwo Polskie, pod rządami Prawa i Sprawiedliwości w obecnej kadencji, doszło do wniosku, że trzeba zrobić wszystko, żeby Polacy, czy potomkowie Polaków, którzy zostali wywiezieni, deportowani, nie z własnej woli znaleźli się poza granicami kraju w okresach II Rzeczypospolitej (…) mogli starać się o repatriacje. (…) Zagwarantowaliśmy również stworzenie ośrodków adaptacyjnych, repatriacyjnych, dla tych osób, które chcą tutaj wrócić. Proces przystosowania się został przedłużony do pół roku, szkolenie, uczenie dzieci języka polskiego po to, żeby mogły lepiej wejść w te polskie warunki, które w tej chwili mamy na miejscu. Ten okres adaptacji, jest również finansowany przez państwo – zaznaczył polityk.

Podczas odbywającego się w Krynicy-Zdroju Polonijnego Forum Ekonomicznego, marszałek Senatu przypomniał, że w tegorocznym budżecie zwiększono finansowanie na Polonię do 100 mln zł, z czego ponad 1/3 środków dedykowana jest na oświatę.

Nasi rozmówcy, uczestnicy naszego forum, czyli Polonia z całego świata i Polacy mieszkający na Wschodzie zauważają, że wreszcie w polityce państwa wobec Polaków z zagranicy i Polonii coś drgnęło, że coś się zmieniło, że jest nowa jakość. Widzą wreszcie wolę państwa polskiego do współpracy i wykorzystania całej Polonii na rzecz obrony dobrego imienia Polski. Chcemy razem, wspólnie świadczyć o polskiej racji stanu. I do tego zachęcamy wszystkich Polaków, którzy mieszkają poza granicami kraju. Bez względu na to, jakie oni mają poglądy polityczne – zauważył gość audycji „Aktualności dnia”.

Zostało to potraktowane przez naszych partnerów polonijnych ze zrozumieniem. Większość środowisk pozytywnie odpowiada na taki apel marszałka, Senatu RP, naszej komisji czy wszystkich senatorów zaangażowanych we współpracę z Polonią. Z tego się bardzo cieszymy. Chcemy, aby tym najlepszym ambasadorem Polski za granicą była właśnie Polonia – stwierdził.

Całą rozmowę z audycji „Aktualności dnia” z sen. Arturem Warzochą, można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj