fot. https://twitter.com/SebastianKeciek/status/1723332083576123739

Węgry: Polonia i przedstawiciele Ambasady RP w Budapeszcie świętowali 105. rocznicę niepodległości Polski

W sobotę na Węgrzech przedstawiciele Ambasady RP i Polonii świętowali rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Główne obchody, w których uczestniczył ambasador Sebastian Kęciek, odbyły się w Budapeszcie.

Ambasador Sebastian Kęciek złożył kwiaty przed tablicą i odsłoniętym w 2018 r. popiersiem Józefa Piłsudskiego w parku Csorsz podczas uroczystości zorganizowanej przez środowiska polonijne.

Na budynku ambasady wywieszono dużą biało-czerwoną flagę przygotowaną przez Ogólnokrajową Szkołę Polską na Węgrzech.

Uroczystości miały miejsce również w Rezydencji Beniowskiego. Władze węgierskie uhonorowały tam kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego ambasady RP w Budapeszcie, Katarzynę Ratajczak-Sowę, za pracę na rzecz wzmocnienia stosunków polsko-węgierskich.

Z kolei w Domu Polskim Stowarzyszenie Polskich Katolików na Węgrzech pw. św. Wojciecha zorganizowało wystawę i spektakl muzyczny, a na wyspie Csepel wieczorem odbywał się Bal Polski, w ramach którego wystąpiły m.in. węgierskie zespoły folklorystyczne.

W kinie Urania miał też miejsce przedpremierowy pokaz filmu „Chłopi”, który jest polskim kandydatem do Oscara, a wieczorem w budapeszteńskiej kawiarni Gdańsk odbyło się spotkanie z pisarką Zośką Papużanką, przed którym odśpiewano hymn i wzniesiono toast za Polskę.

We wtorek w Budapest Music Center odbędzie się z kolei koncert zespołu Vołosi, który – jak piszą organizatorzy – jest „fenomenem na światowej scenie muzycznej”, łączącym tradycję z nowoczesnością.

Prócz stolicy Polacy świętowali w innych częściach kraju, m.in. w Szehesfehervar, Gyor, Miszkolcu i Veszprem. W piątek uroczystości odbyły się również w Segedynie.

PAP

drukuj