fot. Tomasz Strąg

Węgry: Zakończyła się peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

W czterdziestu kościołach na całych Węgrzech odbyła się polsko-węgierska modlitwa podczas peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przed 52. Międzynarodowym Kongresem Eucharystycznym w Budapeszcie.

Peregrynacja rozpoczęła się od 2 lutego 2020 r. od Polskiej Parafii Personalnej w dzielnicy Budapesztu Koebanya, a zakończyła pod koniec sierpnia bieżącego roku w Gyoer na północnym zachodzie kraju – poinformował PAP sekretarz rzecznika narodowości polskiej w parlamencie węgierskim Szabolcs Sutarski. To właśnie rzecznik Ewa Ronay zainicjowała i zorganizowała peregrynację.

Specjalnie pod kątem modlitwy zakupiono obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który był przenoszony do kolejnych kościołów. Modlitwa węgierska była odmawiana przez węgierskiego księdza, a polska przez polskiego lub – jeśli go w danej parafii nie ma – przez kogoś z polskiego samorządu.

Wśród miejsc, gdzie modlono się podczas peregrynacji, znalazły się m.in. miejscowości nad Balatonem, np. Keszthely czy ważne w historii stosunków polsko-węgierskich Balatonboglar, gdzie podczas II wojny światowej działała szkoła polska dla polskich uchodźców. Z dużych miast obraz trafił m.in. do Egeru na północnym wschodzie kraju, Debreczyna niedaleko granicy z Rumunią czy Peczu przy granicy z Serbią. Odwiedził jednak również wiele małych miejscowości.

„Chcemy podkreślić, że nasza wieloletnia przyjaźń wyraża się również w naszej wspólnej modlitwie, w naszej wierze chrześcijańskiej” – mówiła Ewa Ronay, inicjując peregrynację.

Kongres Eucharystyczny miał się początkowo odbyć jesienią ubiegłego roku, ale z powodu pandemii został przesunięty o rok. Restrykcje przeciwepidemiczne były również powodem, dla którego peregrynację dwukrotnie zawieszano – od końca marca do połowy lipca 2020 oraz od połowy września do końca marca br.

52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbędzie się w dniach 5-12 września, a zakończy go Msza św., którą odprawi papież Franciszek.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl