fot. PAP/Jacek Bednarczyk/archiwum

We wtorek pogrzeb ks. Zdzisława Sochackiego, proboszcza katedry na Wawelu

Pogrzeb ks. prałata Zdzisława Sochackiego, proboszcza parafii archikatedralnej na Wawelu, odbędzie się we wtorek, ale uroczystości rozpoczną się w poniedziałek po południu od wprowadzenia trumny z ciałem do katedry i nieszporów żałobnych z udziałem kanoników kapituły metropolitalnej.

Uroczystości rozpoczną się w poniedziałek o g. 15.00. Tego dnia o g. 16.00 w katedrze odprawiona zostanie Msza św., której przewodniczyć będzie ks. kard. Stanisław Dziwisz – poinformowało w piątek biuro prasowe archidiecezji krakowskiej.

We wtorek w południe odprawiona zostanie Msza św. z obrzędem ostatniego pożegnania pod przewodnictwem metropolity krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego. Ks. prałat Sochacki spocznie w grobowcu kapitulnym na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Ks. Zdzisław Sochacki zmarł w czwartek. Miał 67 lat. Proboszczem parafii archikatedralnej był od 2007 r. Na stanowisko to mianował go ówczesny metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Jak podkreśla metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski i duchowni, którzy współpracowali z ks. Sochackim, służbie w katedrze oddał całe swoje serce. Mnóstwo sił wkładał w to, by wnętrze świątyni było odnowione, ale zależało mu także, żeby zarówno klerycy i młodzi księża, jak i wszyscy Polacy. odwiedzając katedrę rozumieli, że są w wyjątkowym miejscu.

Wcześniej ks. Zdzisław Sochacki pracował w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie, gdzie był wychowawcą kleryków, a także dyrektorem ds. ekonomicznych.

Pochodził z Suchej Beskidzkiej. Studiował w Papieskiej Akademii Teologicznej. Święcenia kapłańskie przyjął 29 kwietnia 1979 r. z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego. Przez cztery lata pracował w parafii Chrystusa Króla w Bielsku–Białej Leszczynach, a od 1983 do 1989 r. w parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem. Od 1989 r. pracował w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl