fot. PAP/Radek Pietruszka

Dobiegły końca uroczystości pogrzebowe śp. ks. abp. Henryka Hosera

Zakończyły się uroczystości pogrzebowe śp. ks. abp. Henryka Hosera. Duchowny spoczął w podziemiach katedry warszawsko-praskiej.

W samo południe w katedrze warszawsko-praskiej rozpoczęły się główne uroczystości pogrzebowe śp. ks. abp. Henryka Hosera. Eucharystii przewodniczył metropolita warszawski, ks. kard. Kazimierz Nycz.

Homilię wygłosił metropolita gdański, ks. abp Tadeusz Wojda, który podkreślił, że śp. ks. abp Henryk Hoser zawsze z odwagą i nieugiętością stał na straży godności człowieka i wartości ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

– Jako ekspert w zakresie bioetyki i lekarz doskonale rozumiał, czym jest fenomen ludzkiego życia, jaką wartością jest ludzkie ciało czy wreszcie rodzicielstwo. Wielokrotnie podkreślił, że każde poczęte życie ma prawo do istnienia od początku, od narodzin, aż po ostatni oddech. Ma swoją wartość i swoje prawo, bo jest ono największym darem – akcentował ks. abp Tadeusz Wojda.

O bardzo licznych zasługach śp. ks. abp. Henryka Hosera na rzecz Kościoła w Polsce i na świecie wspomniał w liście papież Franciszek. Telegram papieski odczytał biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, ks. bp Jacek Grzybowski.

– Z oddaniem pełnił swoją posługę jako lekarz, kapłan we wspólnocie Pallotynów, misjonarz, animator duszpasterstwa rodzinnego i służby zdrowia, przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w Rwandzie i sekretarz watykańskiej kongregacji ds. ewangelizacji narodów, a potem jako biskup warszawsko-praski i wreszcie jako mój specjalny wizytator apostolski w Medjugorie – napisał w liście papież Franciszek.

Za oddaną posługę ks. abp. Henryka Hosera w diecezji warszawsko-praskiej –w centrum której stała rodzina – dziękował jej obecny pasterz, ks. bp Romuald Kamiński.

– Pozostawiasz rozbudzone pragnienia, aby duszpasterstwo małżeństw i rodzin było prawdziwie na pierwszym miejscu. Obiecujemy dalszą wytrwałą realizację Twoich zamierzeń – mówił ks. bp Romuald Kamiński.

Słowa wdzięczności za ogromne zaangażowanie księdza arcybiskupa na rzecz Konferencji Episkopatu Polski popłynęły z ust jej przewodniczącego, ks. abp. Stanisława Gądeckiego.

– Dziękuję w szczególności za posługiwanie ks. abp. Henryka Hosera w diecezji stołecznej. Za jego pracę w Radzie ds. Rodziny, za przewodniczenie w strukturach KEP zespołowi ekspertów ds. bioetycznych w ramach komisji duszpasterstwa, komisji ds. misji, a także w Radzie Stałej oraz Radzie Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia – akcentował ks. abp Stanisław Gądecki.

Kondolencje złożył także ks. abp Sarajewa. Wyrazy głębokiego żalu skierował również prezydent Andrzej Duda. Słowa głowy państwa odczytał minister Adam Kwiatkowski.

– Po wieczną nagrodę odszedł wspaniały człowiek sumienia i świadek wiary bez reszty oddany swojej posłudze. W jego osobie straciliśmy wiernego orędownika wartości chrześcijańskich i patriotycznych, obrońcę godności każdego człowieka, praw rodziny oraz etycznych podstaw ładu społecznego zakorzenionego w dziedzictwie europejskiej Cristianitas – napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

List kondolencyjny wystosował także premier Mateusz Morawiecki. Po Eucharystii ciało zmarłego księdza arcybiskupa złożono w krypcie w podziemiach katedry warszawsko-praskiej.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl