fot. episkopat.pl

W czwartek i w piątek uroczystości pogrzebowe ks. bpa Orszulika

Na czwartek i piątek zaplanowano w Łowiczu uroczystości pogrzebowe zmarłego w ubiegłym tygodniu biskupa seniora diecezji łowickiej ks. bp. Alojzego Orszulika. Trumna z jego ciałem spocznie w krypcie katedry łowickiej – poinformowała na swojej stronie internetowej diecezja łowicka.

W czwartek 28 lutego o godz. 18.00 nastąpi wprowadzenie trumny do bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Łowiczu i Msza święta. Po jej zakończeniu zaplanowano modlitwę indywidualną w intencji zmarłego, zakończoną Apelem Jasnogórskim.

W piątek 1 marca o godz. 10.00, odbędzie się modlitwa brewiarzowa przy trumnie zmarłego biskupa. W samo południe rozpocznie się Msza św. pogrzebowa. Po jej zakończeniu nastąpi złożenie ciała w krypcie katedry łowickiej.

Biskup senior diecezji łowickiej ks. bp Alojzy Orszulik zmarł w czwartek 21 lutego w wieku 90 lat. Był pierwszym biskupem łowickim. Diecezją kierował przez 12 lat, od 1992 do 2004 r., kiedy przeszedł na emeryturę. W czasie swoich rządów w diecezji powołał Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu, utworzył Kolegium Katechetyczne w Łowiczu, reaktywował tamtejszą kapitułę archikolegiacką i powołał diecezjalny Caritas.

W okresie stanu wojennego ks. Alojzy Orszulik, reprezentując episkopat, utrzymywał kontakty z Lechem Wałęsą. Uczestniczył w najważniejszych rozmowach przygotowujących Okrągły Stół. Był obecny zarówno na jego inauguracji, jak i na posiedzeniu zamykającym obrady. Przede wszystkim jednak odegrał bardzo istotną rolę w poufnych negocjacjach między władzą a Solidarnością.

Biskup Orszulik był znany przede wszystkim jako negocjator, nie tylko podczas obrad Okrągłego Stołu, ale także podczas prac Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu PRL i Episkopatu Polski, a później Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. W latach 1990-1993 był delegatem Stolicy Apostolskiej do negocjacji z rządem polskim konkordatu między Polską a Stolicą Apostolską.

Jego dewizą posługi biskupiej były słowa: „Christo in aliis sevire” („Służyć Chrystusowi poprzez posługę ludziom”).

Otrzymał tytuł honorowego obywatela Łowicza i Łęczycy, był też honorowym członkiem Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. 4 listopada 2010 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Orderem Orła Białego.

Bazylika katedralna w Łowiczu jest miejscem spoczynku kilkunastu arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski. Nazywana jest „Wawelem Mazowsza”. Obiekt został wpisany na listę pomników historii.

PAP/RIRM

drukuj