fot. PAP/Wojtek Jargiło

Uroczystości pogrzebowe ks. bp. R. Karpińskiego

W Lublinie odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. bp. Ryszarda Karpińskiego.

W lubelskiej archikatedrze pożegnano dziś biskupa pomocniczego seniora archidiecezji lubelskiej.

 –Pragniemy dziś dziękować za długie i piękne, bogate w wiarę i miłość, życie ks. bp Ryszarda Karpińskiego – mówił metropolita lubelski ks. abp Stanisław Budzik.

Śp. ks. bp Ryszard Karpiński przeżył 88 lat, w tym 64 lata w kapłaństwie i 39 w biskupstwie. Zmarł 5 stycznia.

– Stajemy dziś przy trumnie człowieka obdarzonego pełnią kapłaństwa, który w pełni ujawniał swe bogate człowieczeństwo, a darów ludzkich otrzymał niemało. Był zresztą ich świadomy. To przecież absolwent najtrudniejszej kościelnej uczelni, jaką jest rzymskie Biblicum, to poliglota władający starożytnymi i nowożytnymi językami, wychowawca kleryków, przyjaciel kapłanów – mówił w czasie homilii ks. abp Józef Michalik.

Ks. bp Karpiński był bezgranicznie oddany temu, do czego Kościół go posyłał – podkreślał ks. bp Mieczysław Cisło.

– Był zawsze przykładem pasterskiej gorliwości. Chciałbym mu dzisiaj podziękować m.in za jego humanitas z cnotą towarzyskości, za jego otwartość na ludzi – akcentował ks. bp Mieczysław Cisło. 

Ks. bp Ryszard Karpiński przez lata gorliwie posługiwał jako Duszpasterz Migracji i Podróżujących zarówno z ramienia Stolicy Apostolskiej, jak i w Episkopacie Polski. Był także przyjacielem Radia Maryja. Spoczął w kryptach kościoła św. Piotra przy ul. Królewskiej w Lublinie.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl