fot. s. Amata CSFN

Ewangelia na niedzielę: Święty Piotr, czyli droga do dojrzałej Miłości

Ewangelista Jan wskazuje, że pierwsze spotkanie przyszłych apostołów z Jezusem miało miejsce nad Jordanem, tam, gdzie Jan udzielał chrztu. To okolice dzisiejszego Kasr al-Jahud. Później Jezus powołał ich na uczniów nad Jeziorem Galilejskim. Jednak nie na chronologii i geografii wydarzeń, lecz na wymiarze duchowym skupia się dyrektor Centrum Formacji Duchowej, ks. Krzysztof Wons, w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 14 stycznia.

1. Znaleźliśmy Mesjasza

Kiedy Andrzej, brat Piotra, usłyszał od swojego mistrza Jana Chrzciciela: „oto Baranek Boży”, poszedł za Jezusem. Chciał go poznać, zobaczyć, gdzie mieszka. Potem starał się znaleźć brata, by podzielić się swoim przeżyciem: Szymonie, znalazłem tego, o którym opowiadali nam rodzice, o którym słyszeliśmy w synagodze! Spełnia się nasza nadzieja!

Czy mój entuzjazm pomaga innym zbliżyć się do Boga?

2. Ty będziesz nazywał się Kefas

W gronie apostołów Szymon Piotr był jedyną osobą, której Jezus nadał nowe imię. W starożytności było to czymś nadzwyczajnym. Choć Piotr widział przed sobą „rozpalonego” brata, pozostał niewzruszony. Milczał. Piotr nie od razu zapłonął miłością do Jezusa, poznawał i zbliżał się do Niego stopniowo.

A jak jest ze mną?

Okolice miejsca chrztu Jezusa nad Jordanem, fot1. s. Amata CSFN

3. Oto Baranek Boży

„Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata”. Jest to jedna z najpiękniejszych wiadomości, jakie zawiera Ewangelia. Niemal codziennie doświadczam grzechu, który mi ciąży. Często działam jakby na przekór sobie: nie czynię dobra, którego pragnę, ale zło, którego nienawidzę. Jak wyrwać się z tej nieporadności? Jak się wyzwolić?

Odpowiedz mi, Ty – Baranku, który gładzisz grzechy świata.

 

 

Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl