fot. PAP/Tomasz Gzell

Ks. dr Z. Hanas w pierwszą rocznicę śmierci ks. abp. Henryka Hosera: Jego entuzjazm, jego wizjonerskie patrzenie na przyszłość całego świata i kościoła to było coś, co przyciągało wiele osób

Na stołecznym Kamionku odbyły się uroczystości upamiętniające ks. abp. Henryka Hosera ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej. W tamtejszej konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej, będącej wotum za Cud nad Wisłą, sprawowana była Msza św. za duszę ks. abp. Henryka Hosera. Eucharystii przewodniczył ks. bp Viktors Stulpins, ordynariusz diecezji Lipawy na Łotwie.

Ks. abp Henryk Hoser urodził się 27 listopada 1942 r. w Warszawie. Był pallotynem, lekarzem, a także misjonarzem. W latach 2008-2017 był ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej.

Ks. dr Zenon Hanas, przełożony pallotyńskiej prowincji Chrystusa Króla, podkreśla, że ks. abp Henryk Hoser był pełen zapału i inicjatorem wielu przedsięwzięć.

– Wspominamy go jako człowieka niezwykle aktywnego, który prowadził bardzo wiele inicjatyw i potrafił wokół tych inicjatyw gromadzić wiele osób, które się inspirowały jego wizją człowieka i szacunku dla ludzkiego życia, również w kontekście silnej rodziny, która jest przestrzenią do troski o ludzkie życie. Jego entuzjazm, jego wizjonerskie patrzenie na przyszłość całego świata, kościoła to było coś, co przyciągało do niego wiele osób. Po roku odczuwamy stratę, odczuwamy, że bardzo nam brakuje postaci, która promieniowała inspiracją. Jednak z perspektywy czasu widzimy też, jak wiele osiągnięć, jak wiele cennych spraw i inicjatyw zostało przeprowadzonych i rozpoczętych – wskazuje ks. dr Zenon Hanas.

W maju 2018 r. Ojciec Święty Franciszek mianował ks. abpa Henryka Hosera specjalnym wizytatorem apostolskim w Medjugorje. Pod koniec lipca ub.r. emerytowany biskup warszawsko-praski trafił do szpitala, gdzie zmarł 13 sierpnia.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl