Ks. abp Hoser: bez Boga nie można budować społeczeństwa

Przed budowaniem społeczeństwa bez odniesienia do Boga przestrzegał ks. abp Henryk Hoser w czasie wczorajszej uroczystości Bożego Ciała w Warszawie.

Ordynariusz warszawsko-praski przypomniał, że ostatnie lata były narastającym sprzeciwem wobec obecności chrześcijan i Kościoła w przestrzeni publicznej; były ciągłymi próbami spychania Kościoła do kruchty, odbierania mu głosu, bo ten głos jest niepoprawny politycznie.

Ks. abp Henryk Hoser wyjaśnił, że poprawność polityczna jest niczym innym jak zjawiskiem totalitarnego dryfu liberalizmu. A ten dryf jest coraz bardziej dokuczliwy.

Ta droga, którą się proponuje, by wykreślić Boga z przestrzeni publicznej, by wykreślić symbole, które Go przypominają, gdy chce się wprowadzić tzw. świeckie państwo, które nie oznacza wcale neutralności w stosunku do różnych religii i wolności religijnej, ale oznacza państwo ateistyczne. I stąd wszyscy, którzy idą w kierunku takiego szalonego już ateizmu – bo zabójczego dla człowieka i dla społeczeństwa – ci wszyscy są dopuszczani przed mikrofony i kamery. Głos Kościoła jest niewygodny – zwrócił uwagę ks. arcybiskup.

A przecież – jak przypomniał ks. abp Henryk Hoser – mamy konstytucję, która odnosi się i zwraca w swojej preambule do tych, którzy wierzą w Boga, będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości i piękna.

Ordynariusz warszawsko-praski wskazał też na uniwersalne wartości, o których mówi preambuła konstytucji, a które są etosem chrześcijaństwa.

Te wartości, które nie są koniunkturalne, nie zmieniają się, jak chorągiewka na wietrze, z dojściem do władzy tej czy innej partii. One są ponadczasowe. Bez tych wartości nie mamy ani busoli ani steru w naszym życiu społecznym. I dlatego wprowadzanie w dyktatury mniejszości ideologicznych prowadzi do odejścia od uniwersalnych wartości, bez których żadne społeczeństwo, żadne państwo, żaden naród nie przetrwa – zaznaczył ks. abp Henryk Hoser.

W kontekście zbliżającej się 1050. Rocznicy chrztu Polski, Ks. abp Henryk Hoser podkreślił, że naród, który się wypiera swoich korzeni, nie będzie narodem trwałym. Bez chrześcijaństwa nie byłoby polskiej państwowości i tej państwowości nie uratujemy bez chrześcijaństwa – zaznaczył.

Homilia ks. abp. Henryka Hosera wygłoszona w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl