fot. https://twitter.com/EpiskopatNews/status/1558415025722777601/photo/1

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma nowego biskupa. Ks. Adrian Put przyjął dziś święcenia

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma nowego biskupa pomocniczego. Ks. Adrian Put przyjął w sobotę święcenia w Konkatedrze pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze . Głównym konsekratorem był ks. abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

28 czerwca Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Adriana Puta biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Podczas uroczystej Eucharystii w konkatedrze w Zielonej Górze kapłan przyjął w sobotę święcenia biskupie. [czytaj więcej]

– Pragnę wyrazić moją wielką radość i wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi, że w jubileuszowym roku dla diecezji i także dla miasta Zielonej Góry, bo przeżywa 800-lecie od pierwszej wzmianki historycznej i w przyszłym roku minie 700 lat od nadania praw miejskich, otrzymaliśmy dar dla naszej rodziny diecezjalnej – mówił ks. bp Tadeusz Lityński, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Podczas homilii zwrócił się do ks. Adriana Puta i wskazywał, jak ważna w posłudze jest jedność.

– Niech troska o jedność będzie ciągłym nastrojem Twojego serca. Potrzeba dziś jedności ze wspólnotami bratnich Kościołów, ale także z tymi, którzy nie wierzą w Boga. Młode pokolenie powinno w Tobie znaleźć szczególnego  przyjaciela – podkreślił ks. bp Tadeusz Lityński.

List od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał ks. kan. Rafał Tur, dyrektor wydziału ekonomicznego kurii biskupiej.

– Przesyłam życzenia wielu łask Bożych, a także pełni sił ducha i ciała do dalszego owocnego posługiwania Kościołowi oraz mieszkańcom ziemi lubuskiej i dolnośląskiej – akcentował prezydent Andrzej Duda w liście.  

Ks. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, życzył nowemu księdzu biskupowi, by idąc w nowy czas, niósł w sobie wiarę św. Piotra, który Chrystusowi powtarzał: „Ty jesteś Mesjasz, syn Boga żywego”, a także nadzieję św. Jana Pawła II.

– Przecież czas jego pontyfikatu to ogromna większość lat Twojego życia i to jego zawołanie „Nie lękajcie się i otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi” niech brzmi w przepowiadaniu i posłudze – podkreślił ks. abp Andrzej Dzięga.

Ks. bp Adrian Put dziękował wszystkim za dobro, jakie otrzymał, a także prosił o modlitwę. [czytaj więcej]

– Nie opuszczajcie mnie w modlitwie, nie zostawiajcie mnie w modlitwie, nie porzucajcie mnie w modlitwie – mówił ks. bp Adrian Put.  

Ks. bp Adrian Put jako swoje zawołanie biskupie przyjął słowa: „Zgromadzić w jedno”. Wcześniej nowy biskup pomocniczy był między innymi duszpasterzem młodzieży i redaktorem czasopisma „Niedzieli”, a od sierpnia 2021 roku proboszczem parafii Konkatedralnej pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl