Ks. abp H. Hoser: Przekaz dotyczący in vitro jest uproszczony i manipulowany

Przekaz medialny dotyczący zapłodnienia pozaustrojowego jest zawężony, jednostronny, często uproszczony i manipulowany; dlatego konieczne jest przedstawienie tego problemu w całościowym ujęciu – ocenił ks. abp Henryk Hoser.

Metropolita warszawsko-praski uczestniczył w prezentacji książki pt. „Wobec in vitro. Genetyczne, moralne, filozoficzne i prawne aspekty zapłodnienia pozaustrojowego”, przygotowanej przez zespół ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. bioetycznych.

Ks. abp Henryk Hoser, który jest przewodniczącym tego zespołu, mówił, że potrzeba napisania książki wynikała m.in. z tego, że „przekaz medialny dotyczący zapłodnienia pozaustrojowego jest niesłychanie zawężony, jednostronny, często też uproszczony i nierzadko manipulowany”.

„A więc, aby dotrzeć do świadomości ludzi w sprawach tak ważnych, konieczne jest przedstawienie tego problemu w całościowym ujęciu” – powiedział ks. abp Henryk Hoser na konferencji prasowej.

Jak podkreślił, kwestia zapłodnienia in vitro dotyczy wielu aspektów, w tym medycznych, biologicznych, etycznych i prawnych.

„My, idąc za biologią, przyznajemy status podmiotowy, osobowy człowiekowi w jego krańcach istnienia biologicznego – od poczęcia do śmierci” – powiedział ks. abp Henryk Hoser.

„Aspekty prawne są niesłychanie złożone. Legislacja poszczególnych krajów, również w Polsce, odbiega od tego ideału, a więc przyznania statusu człowieczeństwa człowiekowi w jego granicach biologicznego istnienia. Jest to problem, który znowu staje się dzisiaj aktualny, przy innym problemie, jakim jest problem aborcji” – powiedział ks. abp Henryk Hoser, nawiązując do złożonego w czwartek w Sejmie przez Komitet #ZatrzymajAborcję obywatelskiego projektu ustawy antyaborcyjnej.

Projekt, pod którym podpisało się ponad 830 tys. obywateli, znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu.

„Wiemy, że właśnie wprowadzono przeszło 800 tysięcy podpisów pod kwestią aborcji eugenicznej, a ta aborcja się dokonuje również w technice in vitro, tylko w skali, której nie widać, bo to jest skala mikroskopowa (…) tam mnóstwo embrionów ginie. Jednocześnie są takie, które są zamrożone i też prawdopodobnie zginą lub są używane jako zwykły materiał biologiczny” – mówił duchowny.

Ks. prof. UKSW Jacek Grzybowski powiedział, że pomysł na książkę pojawił się pod koniec 2013 roku, a praca nad nią trwała ponad trzy lata.

„Doszliśmy do wniosku, że jest konieczność i potrzeba, aby pojawiło się wieloaspektowe opracowanie tego bardzo kontrowersyjnego, trudnego, moralnie ważnego problemu” – powiedział.

Specjalista w zakresie genetyki klinicznej prof. Andrzej Kochański przywołał publikacje dotyczące modyfikacji genomu ludzkiego zarodka.

„Jeśli tego nie zatrzymany, doprowadzi nas to do zachwiania zdrowia całego społeczeństwa, do dewastacji genomu człowieka i do trudnych do określenia skutków przeniesienia zaburzeń genetycznych ma kolejne pokolenia” – ocenił Kochański.

„Niewykluczone, że inżynieria zarodka doprowadzi nas również do rozwoju +totalitaryzmu biogenetycznego+. Oznacza to, że jesteśmy na drodze do pełnej kontroli nad ludzkim życiem – od momentu poczęcia, przez kontrolę jakości, selekcję, wytworzenie populacji in vitro” – dodał.

Prawnik, ks. Franciszek Longchamps de Berier powiedział, że decyzją Komisji Wychowania Katolickiego KEP książka przeznaczona jest jako podręcznik uzupełniający dla nauczycieli religii w klasach licealnych. Podkreślił, że książka adresowana jest m.in. do rodziców, osób borykających się z problemem niepłodności, nauczycieli i lekarzy.

Ksiądz nawiązując to tytułu „Wobec in vitro. genetyczne, moralne, filozoficzne i prawne aspekty zapłodnienia pozaustrojowego”, powiedział: „To nie jest tytuł negatywnych, przeciw in vitro. To jest tytuł, który wskazuje, że książka stawia przede wszystkim pytania dotyczące tej procedury, i jej konsekwencje. Pokazuje kompleksowość zagadnienia”.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa „Jedność” pod patronatem przewodniczącego zespołu ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. bioetycznych ks. abp. Henryka Hosera.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl