KEP apeluje do rządu ws. projektu ustawy in vitro

Księża biskupi apelują do rządu o „opracowanie i rozpoczęcie prawdziwego medycznie programu leczenia niepłodności”. Ponownie wydane stanowisko pasterzy Kościoła ma związek z rozpoczęciem prac nad rządowym projektem ustawy o in vitro.

Episkopat  podkreśla, że należy przyjąć prawo, które „poprawi obecną sytuację, a nie ją bez zastrzeżeń zalegalizuje”. Sprzeciwia się też manipulacji stosowanej przez projektodawców, którzy sztuczne zapłodnienie in vitro zakwalifikowali do metod leczenia niepłodności.

Ks. dr Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, powiedział, że księża biskupi wyliczyli osiem kwestii, które są nie do przyjęcia w rządowym projekcie.

– Przyszłe prawo powinno m.in. wykluczać wyraźnie selekcję, mrożenie embrionów, a także wyraźnie zakazać klonowania i nade wszystko uznać godność embrionu ludzkiego. Trzeba, by przyszła ewentualna ustawa eliminowała zupełnie możliwość poczęcia nowego życia z materiału genetycznego po śmierci rodzica, by ta ustawa tak samo zabraniała uważnie tworzenia chimer i hybryd. Obecnie ten kształt ustawy, który jest, wyraźnie tego nie zakazuje – stąd też księża biskupi zwracają uwagę właśnie na te szczegółowe kwestie, które muszą być poprawione – powiedział ks. dr Józef Kloch.

Księżą biskupi zaznaczyli także, że katoliccy posłowie, których postawa sprzeciwu wobec in vitro nie budzi żadnych wątpliwości, mogą wziąć udział w pracach legislacyjnych nad dokumentem. Jednak warunkiem jest poprawa rządowej ustawy. Sejm zajmie się projektem na posiedzeniu planowanym na 8-9 kwietnia.

Apel Prezydium Konferencji Episkopatu Polski [czytaj]

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl