fot. https://twitter.com/PoszukiwaniaIPN

Uroczystości pogrzebowe 14 polskich i litewskich poległych żołnierzy

Na Litwie odbędą się dziś uroczystości pogrzebowe 14 polskich i litewskich żołnierzy poległych w 1920 roku w trakcie konfliktu o Wileńszczyznę. W wydarzeniu wezmą udział m.in. ambasador RP na Litwie, Urszula Doroszewska oraz wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, Krzysztof Szwagrzyk.

Msza św. pogrzebowa była sprawowana o godz. 12.00 czasu lokalnego w kościele pw. św. Anny w Jewiu niedaleko Wilna. Żołnierze spoczęli na cmentarzu w Kurkliszkach.

Ich szczątki zostały odnalezione w miejscowości Zawiasy w ubiegłym roku przez zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Żołnierze zostali pochowani we wspólnej mogile w pobliżu nasypu kolejowego.

Ks. Tomasz Trzaska z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN-u powiedział, że odnalezienie szczątków nie byłoby możliwe bez współpracy z litewskimi badaczami.

– Współpraca przy pracach archeologicznych i antropologicznych przy pogrzebie pokazują, że pamiętamy o tej historii, pamiętamy,  że to była potyczka polsko-litewska, ale z drugiej strony Litwini i Polacy mają wpojony szacunek do ciał zmarłych i szczątków. Rozumiemy, że szczątki ludzkie powinny być na cmentarzu i powinno się je pochować zgodnie z ceremonią religią i wojskową. To wszystko powinno się odbyć tak, jak należy. W dzisiejszych czasach trzeba pamiętać, że to jest taki cywilizacyjny dorobek – powiedział ks. Tomasz Trzaska.

Trwający ponad rok konflikt między Polską a Litwą był spowodowany sporem o Wileńszczyznę, Suwalszczyznę i część Podlasia.

Jesienią 1920 roku „zbuntowane” wojska gen. Łucjana Żeligowskiego odzyskały Wileńszczyznę i zakończyły tym samym spór z Kownem.

Następstwem tych wydarzeń były napięte relacje między Polską a Litwą, które do 1938 roku nie utrzymywały stosunków dyplomatycznych.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl