fot. PAP/Leszek Szymański

Ostatnie pożegnanie prof. Jana Szyszko

W kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłosnej odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. prof. Jana Szyszko. Naukowiec, polityk, były minister środowiska, wielki przyjaciel Rodziny Radia Maryja zmarł w ubiegłą środę.

 

Wolą prof. Jana Szyszko było, by na jego pogrzebie wybrzmiał utwór – „Epitafium” Macieja Wróblewskiego.

W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie – Starej Miłosnej wierni licznie żegnali prof. Jana Szyszko. Były minister środowiska, wybitny naukowiec, człowiek oddany prawdzie zmarł przed tygodniem.

Do ostatnich dni prof. Jan Szyszko był bardzo aktywny. Ponownie zabiegał o miejsce w Sejmie. Miał wiele planów na przyszłość. Dziś nie ma go już z nami. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Homilię wygłosił biskup senior diecezji drohiczyńskiej ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz.

– Odchodzisz pełen poświęcenia jako jeden z najlepszych lekarzy naszej przyrody, a więc lasów i wszystkich mieszkańców – mówił ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz.

Prof. Jan Szyszko poprzez swoją pracę i poświęcenie służył najpierw rodzinie, ale i tym wszystkim, z którymi się spotykał – dodał.

– W ostatnich latach szczególne miejsce w sercu i działalności Profesora zajmowała Puszcza Białowieska. Nacierpiał się z tego powodu. Niewinnie, z jaką pasją i poświęceniem ratował ją przed katastrofą – powiedział ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz.

Dziś tę walkę o prawdę dostrzegła Ojczyzna. Prof. Jan Szyszko został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z gwiazdą orderu „Odrodzenia Polski”.

– Darzyłem i darzę śp. Profesora ogromnym szacunkiem – jako człowieka, jako naukowca, jako polityka, niezwykle oddanego swojej misji. Był taki, że kiedy się angażował w działalność, to poświęcał dla niej wszystko – wskazał prezydent Andrzej Duda.

Był człowiekiem o twardych i zdecydowanych poglądach. Kiedy bronił prawdy, inni nie szczędzili mu ataków – podkreślał prezes PiS-u Jarosław Kaczyński.

– Prof. Jan Szyszko był człowiekiem naprawy RP; człowiekiem, który zaangażował się całą siłą przez dziesięciolecia w dzieło naprawy, najpierw plan naprawy, który był odrzucany, a później, kiedy sytuacja się zmieniła, w dzieło naprawy RP – zaznaczył lider Zjednoczonej Prawicy.

Prof. Jan Szyszko stawał w obronie Kościoła – podkreślał założyciel i dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR – i przypomniał o współpracy byłego ministra z wybitnymi profesorami ze Światowej Federacji Naukowców.

– Wydali oświadczenie, widząc, co dzieje się w Polsce, w obronie Kościoła i Ojczyzny, a w tej Federacji jest 160 laureatów nagrody nobla – powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk.

Dyrektor Radia Maryja dziękował prof. Janowi Szyszko za wiele lat współpracy z katolicką rozgłośnią z Torunia, ale i Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej, gdzie zmarły minister stworzył studia związane z ochroną środowiska.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl