Sycylia. Odbyło się 51. seminarium naukowe na temat nowych zagrożeń

Na temat klimatu, bezpieczeństwa energetycznego czy kwestii dostępności wody rozmawiali w tym tygodniu w Erice naukowcy z całego świata. Na Sycylii odbyło się 51. seminarium naukowe zorganizowane przez Światową Federację Naukowców, w którym wzięło udział 150 ekspertów. Polskę reprezentował prof. Jan Szyszko.

Były szef resortu środowiska zwrócił uwagę, że spotkanie zdominowały w tym roku sprawy związane przede wszystkim z klimatem. Krytyce poddano dotychczasowe działania podejmowane w celu jego ochrony.

Jednocześnie naukowcy upatrują szansę na zmianę w porozumieniu paryskim z 2015 r. Polska zaproponowała włączenie lasów w pochłanianie CO2.

– Porozumienie paryskie mówi, że są dwie metody działania. Jedna to redukcja emisji, na którą położono ogromny nacisk w przeszłości, zapłacono ogromne pieniądze, a nie było tego wymiernych skutków. Druga metoda to pochłanianie CO2 przez lasy. I to właśnie pochłanianie dwutlenku węgla przez lasy ma wymierny skutek – zmniejsza się przez to koncentracja dwutlenku węgla w atmosferze, ale związane jest to z regeneracją lasów i gleb. Ma to również bezpośredni wpływ na wodę, która z kolei jest wielkim problemem na świecie – powiedział prof. Jan Szyszko.

Organizatorem 51. sesji międzynarodowego seminarium była Światowa Federacja Naukowców. Konferencje odbywają się cyklicznie i są poświęcone ważnym problemom współczesnego świata.

Światowa Federacja Naukowców skupia ponad 10 tys. uczonych z całego świata, w tym 130 noblistów. Wspólnie z Papieską Akademią Nauk przyznaje „Nagrodę dla Pokoju”. Jej laureatem jest m.in. profesor Jan Szyszko.

RIRM

drukuj