Toruń: konferencja naukowa pt. „Jeszcze Polska nie zginęła – wieś”

W Hali Arena w Toruniu odbędzie się dziś konferencja naukowa pt. „Jeszcze Polska nie zginęła – wieś”. O godz. 11.00 Mszy św. przewodniczył będzie ks. bp Edward Janiak, a homilię wygłosi ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz. Następnie konferencję otworzą o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja oraz prof. Jan Szyszko, minister  środowiska.

Wśród prelegentów konferencji będą m.in. ks. prof. Tadeusz Guz, prof. Grzegorz Kucharczyk, prof. Wanda Olech-Piasecka, dr Mirosław Sulej i dr Konrad Tomaszewski [więcej].

Prelegenci poruszą kwestie dotyczące roli Kościoła, a także znaczenia, jakie dla polskiej wsi odgrywa leśnictwo i łowiectwo – wskazał minister środowiska prof. Jan Szyszko

Żeby zachować unikatowość polskiej wsi, musimy pamiętać o tym, że polska wieś była kreowana przez rolników współdziałających z leśnictwem, czy polskim łowiectwem. Nie ulega wątpliwości, że polska wieś przetrwała i zachowała swoją unikatowość dzięki Kościołowi. Kiedy się popatrzy na historię polskiej wsi, to była ona ostoją polskości, patriotyzmu i działalności społecznej dla trwania człowieka w tym miejscu. Jest to swego rodzaju unikatowość, która w tej chwili, gdy popatrzymy na trenty występujące w Europie, jest w pewnym sensie zakłócona – powiedział minister środowiska.

Wydarzenie organizowane jest przez resort środowiska, Instytut im. św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość” oraz WSKSiM przy udziale Lasów Państwowych, Polskiego Związku Łowieckiego i rolniczej ,,Solidarności”.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj