fot. PAP/EPA

Rolnicy z Wielkopolski najbardziej poszkodowani

Rolnicy z Wielkopolski najboleśniej odczują skutki rosyjskiego wstrzymania importu wieprzowiny. Wielkopolska, obok województwa kujawsko-pomorskiego, jest rejonem o najwyższej w Polsce koncentracji hodowli trzody chlewnej.

Choć ostateczna reakcja naszego rynku nie jest jeszcze znana, wielkopolscy rolnicy już odnotowują sygnały o spadku cen i ograniczaniu skupu wieprzowiny. W związku z wykryciem na Litwie przypadków afrykańskiego pomoru świń, Rosja pod koniec stycznia wstrzymała import  wieprzowiny z całej Unii Europejskiej.

Mimo zapewnień polskiego rządu, żadne konkretne działania nie zostały jeszcze podjęte.

– W ubiegłym tygodniu, podczas spotkania z nami, minister powiedział że podejmuje działania i chce te sprawy rozwiązywać. Dotarła do na bardzo niebezpieczna informacja, że UE chce wydzielić Polskę i kraje bałtyckie, a uwolnić kraje zachodnie (Niemcy, Dania, Francja). (…) Na pewno nie ma zgody na to, żeby po naszych plecach eksportowali, a Polska żeby była zablokowana – powiedział  senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych.

W Polsce nigdy nie wykryto przypadków wirusa afrykańskiego pomoru świń. Mimo to, Rosja nie chce cofnąć nałożonego na nasz kraj embarga.

 

RIRM 

drukuj