Polska straciła 400 mln zł z dopłat dla rolników

Polska straciła 400 milionów zł z puli dopłat bezpośrednich dla rolników – informuje „Nasz Dziennik”.

To skutek przegranej przed Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu; spór z KE toczył się od 2010 r. Bruksela zakwestionowała prawidłowość przyznania części dopłat dla rolników; kontrolerzy UE stwierdzili, że system map komputerowych gruntów będący podstawą do przyznawania subwencji, zawiera nieprawdziwe dane.

Jak powiedział Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa – ten system kosztował miliardy zł., jednak pomimo to zawiera błędy dyskwalifikujące polskich rolników.

– Przygotowano w sposób chaotyczny i niedokładny materiały, które później służyły do naliczania dopłat dla rolników. Głównym zarzutem do dokumentów, to różnice pomiędzy stanem wykazanych dokumentów, który posiada Agencja Restrukturyzacji Rolnictwa a pomiarem na miejscu, na tym polegała m.in. kontrola Komisji Europejskiej. Różnica powinna wynosić, zgodnie z normami unijnymi do 3%, w przypadku Polski w związku ze złym wykonaniem technicznym map, sięgało to  nawet 15% – powiedział Krzysztof Jurgiel.

Jak napisał „Nasz Dziennik”, Polska wniosła w tej kwestii sprawę do sądu, ale w ub. r. przegrała w pierwszej instancji. Także odwołanie od wyroku okazało się bezskuteczne i orzeczenie jest już prawomocne. Karę będzie musiał teraz uregulować budżet państwa.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl