śp. prof. Jan Szyszko | fot. Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Dr inż. P. Sałek w Radiu Maryja: Panu profesorowi Janowi Szyszko zawsze zależało na obronie polskich lasów oraz na obronie polskiej ziemi

Wielkie podziękowania dla Rodziny Radia Maryja za tę piękną i wielką akcję przed rokiem 2015, kiedy to było zebrane kilka milionów podpisów, aby bronić polskiej ziemi rolnej i leśnej, by Polacy mieli prawo i wolność zakupu tej ziemi. Jeśli chodzi o ziemię leśną, to dzisiaj prawo pierwokupu, jeśli jakaś osoba prywatna chce sprzedać z różnych przyczyn swoją ziemię, ma zawsze Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe – powiedział dr inż. Paweł Sałek,  doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej, b. wiceminister środowiska, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Unia Europejska próbuje tylnymi drzwiami, przez te same środowiska, które kilka lat temu próbowały prywatyzować polskie lasy, przejąć zarządzanie nad lasami. To jest absolutnie złe i szkodliwe rozwiązanie – mówił „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja, Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych . [czytaj więcej]

Sejm kontynuował prace nad obywatelską inicjatywą w obronie lasów. Prawo i Sprawiedliwość musiało mierzyć się z oskarżeniami o antyunijną narrację. W kierunku Platformy i Polskiego Stronnictwa Ludowego padały zarzuty o ciche poparcie, gdy o większą kontrolę nad lasami zabiega Bruksela. [więcej]

https://twitter.com/ESiarka/status/1691919504341860608

Doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej zaznaczył, iż warto pamiętać, że mimo trwającej kampanii wyborczej, kwestie dotyczące polskich lasów są bardzo aktualne i aktywne.

– Przy tej okazji zawsze trzeba wspomnieć o śp. prof. Janie Szyszko, z którym miałem okazję współpracować wiele lat i byłem zastępcą pana Profesora w resorcie środowiska. Panu Profesorowi zawsze zależało na obronie polskich lasów i także na obronie polskiej ziemi – podkreślił gość audycji „Aktualności dnia”.

Jeżeli chodzi o polskie lasy, to niestety dochodzi do „przejmowania właściwości państw członkowskich nad danym obszarem poprzez struktury unijne”.

– To jest (w przenośni) zmiana traktatów bez zmiany traktatów, co jest poważnym zagrożeniem. Jeśli chodzi o kwestie związane z polską ziemią, to kilka dni temu pojawiła się informacja (którą w jednej ze stacji radiowych przekazywał kandydat Trzeciej Drogi, pan Ryszard Petru), że ziemia powinna być swobodnym dobrem, którym można „obracać”, co powoduje bardzo poważną dyskusję w sferze medialnej. Dobro, jakim jest ziemia, czy to będzie ziemia rolna, czy ziemia leśna, jest czymś, co powinno być objęte (i tak w tym momencie jest) szczególnymi restrykcjami, aby była ona dobrem, które będzie gospodarowane i przekształcane tylko i wyłącznie w ramach kwestii narodowych, kwestii krajowych. Jeżeli ktoś chce nabywać ziemię rolną, to musi to być rolnik, musi mieć wykształcenie rolnicze, musi pracować na roli i musi udowodnić, że rzeczywiście prowadzi taką działalność – wskazał dr inż. Paweł Sałek.

Były wiceminister środowiska zwrócił uwagę, że nie można zarówno na ziemię rolną, jak i leśną, patrzeć z punktu widzenia, że jest to towar.

– Duże gospodarki rolne w Unii Europejskiej, w Europie Zachodniej, działają w tym kierunku, aby ziemia była wykorzystywana do celów rolniczych. Nie może być tak, że ziemia będzie traktowana jako towar do krótkiego spekulacyjnego zysku. W konsekwencji prowadzi to do tego, że Polska też musi na tę sprawę tak patrzeć i trzeba o to dbać – podkreślił gość Radia Maryja.

Doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej zaznaczył, że kwestia lasów, ziemi leśnej i ziemi rolnej powinna być cały czas obserwowana.

– Wielkie podziękowania dla Rodziny Radia Maryja za tę piękną i wielką akcję przed rokiem 2015, kiedy to było zebrane kilka milionów podpisów, aby bronić polskiej ziemi rolnej i leśnej, by Polacy mieli prawo i wolność zakupu tej ziemi. Jeśli chodzi o ziemię leśną, to dzisiaj prawo pierwokupu, jeśli jakaś osoba prywatna chce sprzedać z różnych przyczyn swoją ziemię, ma zawsze Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Stwarza to bardzo pozytywną aktywność związaną z rozszerzaniem terenów leśnych, z budowaniem bezpieczeństwa ekologicznego w oparciu o Lasy Państwowe, ze zwiększaniem lesistości, z poprawą bioróżnorodności itd. Dzisiaj Lasy Państwowe mogą nabywać po godziwej cenie ziemię leśną od osób, które już nie chcą jej użytkować. To jest bardzo dobry pomysł. Te zapisy cały czas w polskim prawie są trzymane. Pan prezydent Andrzej Duda wielokrotnie podkreślał, że zapisy dotyczące prawa pierwokupu przez Lasy Państwowe powinny być utrzymane w tej formie, bo to jest budowanie majątku narodowego, który jest własnością narodu, jeśli patrzymy na las – podsumował były wiceszef resortu środowiska.

Całą rozmowę z dr. inż. Pawłem Sałkiem w audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj