Minister Szyszko broni ustawy o wycince drzew

Minister środowiska Jan Szyszko odniósł się do wczorajszych protestów w Warszawie spowodowanych wycinką drzew na ulicy Nowogrodzkiej. Profesor bronił projektu tłumacząc, że jest dobry z punktu widzenia przestrzegania prawa własności.

Prof. Jan Szyszko w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam zabrał głos w sprawie kontrowersji, jakie wywołała wycinka drzew i krzewów w centrum Warszawy. Profesor mówił, że – jako minister środowiska, ale także jako człowiek, który zna się na ekologii – w pełni popiera przepisy dotyczące wycinki drzew na posesjach.

To jest projekt poselski, którego domagali się nasi wyborcy. Chcę również powiedzieć, że to jest ustawa, którą jako minister środowiska serdecznie popieram – podkreślił prof. Jan Szyszko.

Minister środowiska dodał także, że o ile chcemy dobrze zarządzać i zainteresować społeczeństwo sprawami ochrony przyrody, to ono musi mieć kontakt z tą przyrodą i prawo decydować o kształcie tej przyrody na swojej działce.

– To jest ustawa, która powraca do tego, żeby zacząć myśleć o sprawach związanych z ochroną przyrody i dać obywatelowi możliwość tego, żeby decydował, jak chce mieć urządzony swój ogród. Nie dotyczy to terenów leśnych. Tereny leśne mają swoje prawo. Nie dotyczy to również terenów deweloperskich, ale dotyczy również terenów rolnych. To jest wielki problem – wskazał w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam prof. Szyszko.

W sobotę rano, tuż przed urzędem dzielnicy Śródmieście, na terenie prywatnym,   zostały wycięte drzewa i krzewy. Zaniepokojeni mieszkańcy zawiadomili natychmiast policję. Funkcjonariusze uspokoili warszawiaków, informując, że jest to teren prywatny, a właściciel działał zgodnie z prawem. Na miejscu zaraz interweniowali członkowie stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, przekonując mieszkańców, że winna tej sytuacji jest nowelizacja ustawy ministra środowiska.

– Ta rzeź drzew spowodowana jest w dużej mierze przez ustawę, tzw. ustawę ministra Szyszki, która jest niezwykle szkodliwa z punktu widzenia interesu społecznego. Tę ustawę jak najszybciej trzeba zablokować – powiedział Karol Pyrkowski, rzecznik prasowy stowarzyszenia.

To państwo z kartonu – powiedział Jan Śpiewak ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Przypominam, że to jest kolejna ustawa, którą minister Szyszko napisał pod lobbystów. Przypomnę ustawę o ekranach akustycznych, która została podpisana również przez ministra Szyszko, która zasłoniła całą Polskę w ekranach. Straty dla budżetu państwa są szacowane na około miliard złotych – zaznaczył Jan Śpiewak.

Od 1 stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach. Zgodnie z nimi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce. Projekt ustawy, który umożliwił te zmiany, został złożony w Sejmie przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości.

TV Trwam News/RIRM

drukuj