fot. PAP/EPA

Polska odpiera zarzuty prezydenta Francji ws. ochrony środowiska

Prezydent Francji Emmanuel Macron zarzuca Polsce, że blokuje wspólne wysiłki Unii Europejskiej na rzecz ochrony środowiska. Polska jest za racjonalną polityką klimatyczną i nie blokuje działań na rzecz klimatu – mówił były minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Prezydent Francji Emmanuel Macron na pokładzie samolotu lecącego do USA, przypomniał, że w czerwcu na szczycie Unii Europejskiej cztery kraje członkowskie – Polska, Czechy, Estonia i Węgry – zablokowały zapisy dotyczące neutralności klimatycznej, jaką wszystkie państwa unijne miałyby osiągnąć do 2050 roku. Francuska prasa podała, że zdaniem Macrona odpowiedzialna za to jest Polska. To nieprawda – odpowiedział na zarzuty francuskiego prezydenta, prof. Jan Szyszko, były minister środowiska.

– Polska nie blokuje działań na rzecz klimatu. Polska jest za racjonalną polityką klimatyczną, gdzie efekt, czyli zmniejszenie koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze, powinno się dokonywać jak najszybciej i jak najtaniej, jak najbardziej efektywniej – powiedział prof. Jan Szyszko.

Jak stwierdził były minister środowiska, może mieć to lepszy wpływ na jakość wody i powietrza oraz zapewniać większą produkcję biomasy, a co za tym idzie, przeciwdziałać wielkim problemom świata, jak brak wody czy żywności.

TV Trwam News

drukuj