fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Prof. M. Piotrowski: Są naciski ze strony UE, aby we Włoszech doszło do sojuszu Ruchu Pięciu Gwiazd i Partii Demokratycznej

Po konsultacjach, które zapoczątkował prezydent Włoch Sergio Mattarella, zapaść może decyzja albo o rozpisaniu nowych wyborów lub o zawiązaniu nowej koalicji. Byłaby to koalicja dotychczasowego Ruchu Pięciu Gwiazd z Partią Demokratyczną. (…) Wówczas wicepremier i minister spraw wewnętrznych Salvini zostanie zepchnięty do opozycji i będzie można wprowadzać „na miękko” politykę Unii – mówi założyciel i przewodniczący ugrupowania Ruch Prawdziwa Europa prof. Mirosław Piotrowski, gość czwartkowych „Aktualności dnia” Radia Maryja.

Trwa kryzys polityczny we Włoszech. Rozpadła się koalicja Ligi Północnej i Ruchu Pięciu Gwiazd, a do dymisji podał się premier Giuseppe Conte. Prezydent Włoch rozpoczął dwudniowe konsultacje, które mają zażegnać kryzys.

Prof. Mirosław Piotrowski uważa, że rozpoczął się on już w maju.

– Ten kryzys zaczął się tak naprawdę w momencie wyborów do Parlamentu Europejskiego, kiedy to Liga Salviniego zdecydowanie zwyciężyła i wprowadziła do PE 29 deputowanych, a koalicyjny Ruch Pięciu Gwiazd uzyskał dwa razy mniej głosów. Wówczas Salvini poczuł wiatr w żaglach. Chciał realizować swój program do końca i niektórzy twierdzą, że się zagalopował. 8 sierpnia Liga złożyła w senacie wotum nieufności dla premiera Conte. Ten wykonując ruch wyprzedzający podał się do dymisji i teraz wszystko leży w gestii prezydenta Mattarelli – opisuje gość „Aktualności dnia”.

Według byłego europosła istnieją dwa możliwe scenariusze rozwiązania obecnej sytuacji.

– Po konsultacjach, które zapoczątkował prezydent Włoch Sergio Mattarella, zapaść może decyzja albo o rozpisaniu nowych wyborów, spodziewanych na październik, albo, co w tej chwili w krajach Unii Europejskiej przyjmuje się za bardziej prawdopodobne, o zawiązaniu nowej koalicji. Byłaby to koalicja dotychczasowego Ruchu Pięciu Gwiazd, do którego należy były premier Włoch, z Partią Demokratyczną, która właściwie jest partią lewicująca – stwierdza prof. Mirosław Piotrowski.

Pomimo różnych programów partii mających zawrzeć nową koalicję i niezbyt dobrych relacji między politykami tych ugrupowań, takie rozwiązanie jest bardzo prawdopodobne ze względu na wspólny interes europejski.

– Te dwie formacje, Partia Demokratyczna i Ruch Pięciu Gwiazd, głosowały za Ursulą von der Leyen w wyborach na szefa Komisji Europejskiej. Liga Północna pana Salviniego głosowała przeciwko. (…) Było już uzgodnione, że po zwycięstwie Ligi w wyborach europejskich właśnie ta partia i Matteo Salvini będą desygnowali kandydata na komisarza do Komisji Europejskiej. Miał nim zostać właśnie członek Ligi. (…) Kryzys polityczny we Włoszech może to skomplikować. Termin zgłaszania kandydatów pani von der Leyen ustaliła na 26 sierpnia – mówi przewodniczący Ruchu Prawdziwa Europa.

We Włoszech ogniskuje się także problem migracji. Kilka dni temu po decyzji prokuratury, wbrew stanowisku rządu, wpuszczono na ląd statek z 80 uchodźcami na pokładzie. Kryzys może mieć także wpływ na zmianę polityki dotyczącej imigrantów.

– Kwestia migracji i tego statku stała się kością niezgody pomiędzy koalicjantami, czyli Ruchem Pięciu Gwiazd, a Ligą Salviniego. (…) To jeszcze bardziej nasiliło konflikt między Salvinim, a Conte. Salvini sprzeciwiał się przyjęciu tego statku, chociaż 5 krajów wyraziło chęć przyjęcia tych imigrantów i forsował politykę „zamkniętych drzwi”. (…) Giuseppe Conte był za przyjmowaniem w sposób, jak to nazywał, ucywilizowany i w porozumieniu z decydentami unijnymi. (…) Są naciski ze strony UE, aby do takiego sojuszu Ruchu Pięciu Gwiazd i Partii Demokratycznej doszło. Wówczas wicepremier i minister spraw wewnętrznych Salvini zostanie zepchnięty do opozycji i będzie można wprowadzać „na miękko” politykę Unii – komentuje prof. Mirosław Piotrowski.

Całą rozmowę z prof. Mirosławem Piotrowskim z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj