[TYLKO U NAS] Z. Bogucki: Separacja samorządów od rządu to pomysł PO na przejęcie władzy

W tezach głoszonych przez samorządowców pojawia się na przykład kwestia związana z zabieraniem władzy organów centralnych na rzecz samorządów tak, żeby rząd nie miał wpływu na to, co stanowią samorządy – powiedział w „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja mecenas Zbigniew Bogucki, radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Odniósł się w ten sposób do 21 tez, które ogłosili niektórzy samorządowcy chcący odseparowania samorządów od władzy centralnej.

W niektórych samorządach i środowiskach działających lokalnie można zaobserwować działania na wzór separatystycznych. W Gdańsku zorganizowano na przykład spotkanie pod hasłem: „Samorządna Rzeczpospolita”. W spotkaniu tym wzięło udział ponad 400 samorządowców. Przyjęto tam 21 tez, między innymi postulat przekazania większej władzy samorządom. W Szczecinie pojawił się natomiast projekt stworzenia polsko-niemieckiej aglomeracji.

– Temat jest niezwykle istotny. Taki pomysł faktycznie pojawia się w części środowisk politycznych związanych z opozycją. Bo przecież to PO, po przegrywanych kolejno wyborach ogólnokrajowych, uknuła sobie plan, żeby w jakiś sposób podzielić Polskę, bo łatwiej będzie zdobywać władzę w poszczególnych częściach kraju, jak na przykład w wielkich miastach, gdzie wygrywać potrafi. Mam przekonanie, że nie jest to przemyślany pomysł na Polskę, zgodny z polską racją stanu, żeby dokonywać tej federalizacji – podkreślił Zbigniew Bogucki.

– Jest to zabieg zmierzający tylko do tego, żeby utrzymać jak najwięcej władzy, bez względu na to, jakie będą tego konsekwencja dla Rzeczpospolitej, dla jej najbardziej żywotnych interesów – dodał.

Zdaniem mecenasa osoby dążące do takiego stanu rzeczy są w większości związane z opozycją.

– W lwiej części są to osoby wywodzące się ze środowiska PO albo z nią związane kiedyś lub obecnie, albo takie, które z nią sympatyzują – podkreślił.

Jakie są ich główne postulaty?

– To na przykład stworzenie z Senatu izby samorządowej – to pomysł niezgodny z polską konstytucją, która dzisiaj obowiązuje. Chcą zniesienia kadencyjności, czyli to, co ma zacząć funkcjonować. Chcą powrócić do tego, żeby burmistrz, wójt mógł być wybierany na nieograniczoną liczbę kadencji. Są tam pomysły jeszcze bardziej niebezpieczne. To na przykład kwestia związana z zabieraniem władzy organów centralnych na rzecz samorządów tak, żeby rząd nie miał wpływu na to, co stanowią samorządy – powiedział Zbigniew Bogucki.

Całą rozmowę z mec. Zbigniewem Boguckim z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl