fot. PAP/Darek Delmanowicz

500 plus tylko dla zaszczepionych?

Poseł PO Tomasz Lenz uważa, że warto rozważyć wypłatę świadczenia 500 plus tylko osobom zaszczepionym. Jego zdaniem to skuteczny sposób na zwiększenie poziomu zaszczepienia społeczeństwa. Europoseł Dominik Tarczyński podkreśla, że to propozycja skandaliczna.

Tomasz Lenz pytany, czy za brak zaszczepienia się przeciw COVID-19 świadczenie 500 plus powinno być zabierane, stwierdził, że powinno być wstrzymane. Dopiero zaszczepienie miałoby uruchamiać ponownie wypłatę wsparcia. Jego zdaniem rząd obok zachęt, jak np. loteria szczepionkowa, powinien stosować też środki nacisku.

Europoseł PiS Dominik Tarczyński nie ma wątpliwości, że Platforma nie zmieniła zdania i jest gotowa odebrać Polakom 500 plus, mimo zmiany retoryki na temat sztandarowego programu społecznego Zjednoczonej Prawicy. Eurodeputowany podkreśla, że nie ma mowy o pozbawianiu obywateli przysługujących im środków i zmuszaniu do szczepień, które są i będą dobrowolne.

– Jak można w ogóle myśleć, żeby segregować Polaków i wybierać sobie, kto będzie nagradzany, a kto będzie karany? Takie metody mogła sobie stosować Platforma, kiedy mówiła w czasie ulew i powodzi, że „ja wam wójta nie wybierałem, to teraz będę was karał”. Nie! Nie można segregować Polaków i zmuszać do tego, żeby robili to, czego robić nie muszą. Szczepienia nie są obowiązkowe i obowiązkowe nie będą, a to, o czym powiedział poseł Lenz, jest tylko wymówką. Platforma wielokrotnie mówiła o tym, że 500 plus nie powinno być wprowadzane, powinno być zabrane lub ograniczane – podkreślił europoseł.

Tymczasem jeszcze niedawno p.o. szefa Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zapewniał, że jeżeli jego formacja dojdzie do władzy, żadne programy społeczne, na czele z 500 plus, nie zostaną Polakom odebrane.

RIRM

drukuj