fot. PAP/EPA

USA: Rozszerzają się pożary w Oregonie i Kalifornii

Niszczycielski pożar, który zaatakował stan Oregon w czwartek, rozrósł się w niedzielę do ponad 1 210 kilometrów kwadratowych – obszaru wielkości Los Angeles.

Zmienne wiatry i wysoka temperatura powietrza podsycają pożar, stwarzając niebezpieczne warunki dla strażaków – poinformował John Flannigan, szef sekcji operacyjnej liczącej 2000 osób walczących z płomieniami.

„Pogoda jest naprawdę przeciwko nam” – dodał John Flannigan.

Władze rozszerzyły zakres ewakuacji, które obecnie obejmują około 2000 mieszkańców, w dużej mierze z wiejskiego obszaru jezior i dzikiej przyrody. Pożar, który był opanowany w 22 proc., spalił co najmniej 67 domów i 100 budynków gospodarczych, grożąc kolejnym tysiącom.

Na drugim końcu stanu pożar w górach północno-wschodniego Oregonu rozrósł się w niedzielę do ponad 44 kilometrów kwadratowych.

W Kalifornii rozszerzający się pożar na południe od jeziora Tahoe przekroczył autostradę, powodując kolejne nakazy ewakuacji, zamknięcie Pacific Crest Trail i odwołanie ekstremalnej przejażdżki rowerowej przez Sierra Nevada.

Meteorolodzy przewidują krytycznie niebezpieczną pogodę pożarową co najmniej do poniedziałku zarówno w Kalifornii, jak i południowym Oregonie.

„Z powodu suszy każda burza może wzniecić nowe pożary” – napisał na Twitterze National Weather Service w Sacramento w Kalifornii.

Ekstremalnie suche warunki i fale upałów związane ze zmianą klimatu ogarnęły region, przez co trudniej jest walczyć z pożarami. Zmiany klimatyczne sprawiły, że w ciągu ostatnich 30 lat Zachód był znacznie cieplejszy i bardziej suchy, zatem nadal będzie powodować ekstremalne warunki pogodowe, a pożary będą częstsze i bardziej niszczycielskie – twierdzą meteorolodzy.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl