Ławrow przestrzegł USA przed ingerowaniem w sytuację na Ukrainie

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow poinformował, że podczas niedawnego spotkania z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym przestrzegł Waszyngton przed ingerowaniem w sytuację na Ukrainie.

„Zwróciłem uwagę Johna Kerry’ego na to, że teraz jest bardzo ważne, by nie ingerować w proces (na Ukrainie) i unikać jakichkolwiek wypowiedzi, które mogłyby +podgrzać+ sytuację” – oświadczył Ławrow w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji państwowej Rossija.

„Mam nadzieję, że mnie usłyszał” – dodał. Ławrow rozmawiał z Kerrym w środę w Montreux, w Szwajcarii, przy okazji międzynarodowej konferencji w sprawie Syrii. Rosyjski minister konferował tam też z szefową dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton i minister spraw zagranicznych Włoch Emmą Bonino. „

Wyczułem znacznie większe zrozumienie niebezpieczeństwa wynikającego z kokietowania (ukraińskiej) opozycji, popierania jej przeciwko władzom, niż miesiąc temu, gdy wydarzenia na Majdanie się zaczynały” – oznajmił Lawrow.

Według szefa MSZ FR jego rozmówcy także wyrażali zainteresowanie tym, aby pomóc Ukraińcom w uspokojeniu sytuacji. „Bardzo ważne jest, aby z zewnątrz nie było wystąpień, które opozycja, a zwłaszcza grasujący tam bojówkarze, mogliby interpretować jako zachętę” – powiedział.

 

PAP

drukuj