[TYLKO U NAS] R. Telus: Polski rolnik nie pozostanie bez pomocy państwa

W zeszłym roku wójtowie nie szacowali strat, bo zapowiadali, że odszkodowania to tylko puste obietnice rządu. To samo zaczyna dziać się w tej chwili. Polski rolnik nie pozostanie bez pomocy państwa. To pokazaliśmy w zeszłym roku. Tak samo będzie w tym roku – powiedział w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja o odszkodowaniach za szkody poniesione przez rolników z powodu suszy poseł PiS Robert Telus, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W Polsce liczone są straty rolników z powodu suszy. Z szacunków Krajowej Rady Izb Rolniczych wynika, że wynoszą one już co najmniej 1,8 mld złotych.

Dokładne oszacowanie strat będzie jednak bardzo ciężkie. Dużej części roślin nie ma już na polach, bo rolnicy zakończyli część żniw. Niektórych strat nie chcą liczyć też samorządy.

– Podobnie było w zeszłym roku, kiedy wójtowie nie szacowali strat, bo zapowiadali, że odszkodowania to tylko puste obietnice rządu. To samo zaczyna dziać się w tej chwili. Ubolewam nad tym – wskazał poseł PiS.

– Mam taki przykład, że rolnik przyszedł do mnie osobiście, mówił, że potrzebuje pomocy. Dzwoniłem do gminy, on był w gminie trzy razy i dostał odpowiedź, że zakończono już szacowanie strat sugerując, że żadnej pomocy nie będzie. To jest skandal. Nie może być tak, że ktoś chce coś ugrać – dodał.

Co w takiej sytuacji powinien zrobić rolnik?

– Udać się do najbliższego wojewody i powiedzieć mu, że w którejś z gmin nie chcą szacować strat. Jeśli to nie pomoże, proszę dzwonić do mojego biura poselskiego. Będę reagował, będziemy pomagać – zaznaczył Robert Telus.

Całą rozmowę z pos. Robertem Telusem z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj