fot. twitter.com

Litwa: w MSZ wystawa artystów polskich i litewskich o Unii Lubelskiej

„Unia Sztuk, Unia Artystów” – to tytuł otwartej w czwartek w MSZ Litwy wystawy z okazji 450. rocznicy Unii Lubelskiej. W otwarciu ekspozycji, na którą złożyło się 30 obrazów artystów polskich i litewskich, wziął udział wiceminister spraw zagranicznych RP Marcin Przydacz.

„Współpraca twórców ma bardzo duże znaczenie w naszej współpracy bilateralnej” – powiedział w rozmowie z dziennikarzami wiceminister Marcin Przydacz. Zaznaczył, że „promocja tego wielkiego wydarzenia historycznego, jakim była Unia Lubelska, jest ważna nie tylko z punktu widzenia historii”.

„Dziś możemy się tym nie tylko cieszyć, ale możemy się też chwalić. Poprzez prace polskich i litewskich artystów to pokazujemy. Powinniśmy być z tego dumni i tym się szczycić” – oświadczył Przydacz.

Wiceminister podkreślił, że zorganizowanie tej wystawy, prezentującej związki obu krajów, jest „efektem dobrych relacji polsko-litewskich” i zaznaczył: „Litwa dla Polski jest ważna”.

„Jesteśmy w sojuszach, euroatlantyckim i Unii Europejskiej, łączą nas wielowiekowe historyczne więzi, wielu Polaków mieszka tutaj na Litwie, jest to rdzenna ludność, łączą nas więzi kulturowe i na tej podstawie powinniśmy budować przyszłe dobre stosunki” – powiedział wiceminister.

Marcin Przydacz wyraził nadzieję, że „w dobrym dialogu uda się rozwiązać te kwestie, które są dotychczas trudne i nierozwiązane”. Chodzi o zapis w języku polskim, obok języka litewskiego, nazw miejscowości, gdzie mieszkają Polacy, o pisownię nazwisk polskich w tym kraju, kwestie polskiego szkolnictwa.

„Wierzymy głęboko, że w tym dobrym dialogu z Litwą uda się wypełnić te zobowiązania, które 30 lat temu zostały zapisane w traktacie o dobrym sąsiedztwie, bo to jest podstawą naszych dalszych działań” – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Polski.

Marcin Przydacz rozpoczął w czwartek dwudniową wizytę na Litwie. Weźmie też udział w rozpoczynającej się w Wilnie dwudniowej konferencji międzynarodowej na tematy UE, NATO, wspólnej unijnej polityki energetycznej oraz Rosji i powstrzymania jej agresywnej polityki.

W piątek wiceminister odwiedzi rafinerię Orlen Lietuva w Możejkach, złoży wieniec na grobie Stanisława Narutowicza w Osiadach i odwiedzi Zlot Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie, który jest zorganizowany z okazji 30. rocznicy odrodzenia harcerstwa na Litwie.

PAP/RIRM

drukuj