fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

W. Waszczykowski na spotkaniu ministrów państw NATO

Dziś i jutro szef MSZ Witold Waszczykowski weźmie udział w 2-dniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli. To ostatnie spotkanie w tym formacie przed zbliżającym się szczytem NATO w Warszawie – powiedział dyrektor Biura Rzecznika Prasowego MSZ Rafał Sobczak.

„Jednym z głównych przesłań dwudniowego spotkania ministerialnego będzie podkreślenie aktualności polityki +otwartych drzwi+ Sojuszu, czego wyrazem będzie podpisanie protokołu o przystąpieniu Czarnogóry do NATO” – powiedział w środę Rafał Sobczak.

W czwartek premier Czarnogóry Milo Djukanović podpisze protokół akcesyjny. Od tego czasu Czarnogóra będzie uczestniczyć we wszystkich spotkaniach Sojuszu jako obserwator albo państwo zaproszone. Pełnym członkiem NATO zostanie, gdy 28 obecnych członków Sojuszu ratyfikuje protokół.

Sobczak poinformował, że ministrowie rozmawiać będą także m.in. o wyzwaniach dla bezpieczeństwa międzynarodowego, sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Dodał, że w trakcie pobytu w Brukseli szef MSZ odbędzie także spotkania dwustronne z ministrami spraw zagranicznych.

W środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że planiści wojskowi NATO proponują rozmieszczenie kilku batalionów w krajach wschodniej flanki Sojuszu. Decyzje mają zapaść na warszawskim, lipcowym szczycie Sojuszu.

Ministrowie będą dyskutować także o tym, co jeszcze NATO może zrobić, by wesprzeć Irak, gdzie uczestniczy w szkoleniu wojskowych. Dyskusja będzie dotyczyła też tego, co NATO może zrobić w sprawie napływu migrantów do Europy.

W piątek, w drugim dniu narady ministrów, jej tematem będzie m.in. współpraca NATO-UE.

„Będziemy dyskutować, jak przenieść współpracę z UE na nowy poziom na szczycie w Warszawie” – zapowiedział w środę Stoltenberg.

Uczestnicy spotkania omówią też w piątek kwestię wsparcia dla Afganistanu.

PAP/RIRM

drukuj