fot. pixabay.com

Rosja oskarża Ukrainę o przygotowywanie tzw. brudnej bomby

Rosja oskarża Ukrainę o plany użycia broni nuklearnej. W odpowiedzi prezydent Wołodymyr Zełenski mówi, że zdolna do tego jest tylko Rosja.

Zrównane z ziemią budynki i odkrywane przez policję kolejne ciała zabitych cywilów – tak obecnie przedstawia się krajobraz oblężonego przez siły rosyjskie Bachmutu.

– Policja udziela pomocy ludności cywilnej, zwłaszcza osobom starszym. Policjanci dostarczają niezbędną pomoc humanitarną – poinformował przebywający w Bachmucie mężczyzna. 

W obwodzie chersońskim, gdzie leży Bachmut, trwa największa od tygodni ukraińska kontrofensywa. Rosyjska armia została tam odepchnięta o kilkadziesiąt kilometrów. Niepowodzenia na polu walki sprawiają, że Rosjanie zaczęli używać zboża jako broni – czytamy w komunikacie MSZ Ukrainy.

„Rosyjskie władze próbują podawać w wątpliwość funkcjonowanie korytarza zbożowego bez żadnych uzasadnionych podstaw, żądając nowych korzyści za zgodę Moskwy na przedłużenie porozumienia” – napisało w komunikacie ukraińskie MSZ.

Do portów na Morzu Czarnym utworzyła się sztuczna kolejka. Oczekuje w niej ponad 150 statków. W portach utknęło 3 miliony ton zboża – mówił prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

– Jest to roczna konsumpcja dla 10 mln ludzi. Rosja robi wszystko, aby tysiące osób stało się przymusowymi migrantami, którzy będą ubiegać się o azyl w UE – zaznaczył Wołodymyr Zełenski.

Moskwa wysuwa wobec Ukrainy oskarżenia o plany użycia tzw. brudnej bomby na własnym terytorium. Minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, w rozmowie telefonicznej przekonywał o tym między innymi swojego brytyjskiego i francuskiego odpowiednika.

– Według posiadanych przez nas informacji, zlecono dwóm ukraińskim instytucjom budowę tzw. „brudnej bomby” – stwierdził Igor Kirillov, dowódca wojsk obrony jądrowej, biologicznej i chemicznej Sił Zbrojnych Rosji.

Ukraina odrzuca zarzuty i mówi wprost, że to kolejne rosyjskie kłamstwo. Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że „tylko Rosja jest zdolna do użycia broni nuklearnej”. Rosja, która dokonywała zbrodni na ludności cywilnej i kierowała swoje rakiety na infrastrukturę energetyczną Ukrainy.

– Jeśli Rosja dzwoni i mówi, że Ukraina rzekomo coś przygotowuje, oznacza to tylko jedno: Rosja już to wszystko przygotowała – wskazał prezydent Ukrainy.

Minister obrony Ukrainy ogłosił, że w związku z rosyjskimi oskarżeniami zaprasza na Ukrainę obserwacyjne misje ONZ i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Fałszywe zarzuty Kremla odrzuciły rządy Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Kraje NATO mówią jednym głosem, że rosyjska prowokacja to kolejna próba eskalacji konfliktu.

TV Trwam News

drukuj