Marszałek Senatu spotkał się z estońskimi parlamentarzystami

Współpraca dwustronna, sytuacja w Unii Europejskiej i efekty warszawskiego szczytu NATO były głównymi tematami poniedziałkowych rozmów marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z przedstawicielami estońskiego parlamentu.

Podczas pierwszego dnia wizyty w Estonii marszałek Karczewski spotkał się m.in. z przewodniczącym Zgromadzenia Państwowego (Riigikogu) Eikim Nestorem.

„Odbyliśmy bardzo ciekawą i interesującą dyskusję, przede wszystkim na temat bezpieczeństwa Estonii, problemów w UE. Rozmawialiśmy o Brexicie, o uchodźcach, sytuacji na Ukrainie i efektach szczytu NATO” – powiedział dziennikarzom Stanisław Karczewski po zakończeniu spotkania.

„Podkreślaliśmy wzajemne uznanie dla współpracy pomiędzy naszymi krajami, w rozwiązywaniu wszelkich problemów” – dodał marszałek Senatu.

Stanisław Karczewski ocenił, że obecna współpraca między Polską a Estonią „rozwija się bardzo dobrze”.

„Mam wrażenie, że moja wizyta, rozmowy, także te jutrzejsze z panem premierem i panią prezydent też przyczynią się do tego, że nasze relacje i współpraca będą jeszcze lepsze” – podkreślił Karczewski. Eiki Nestor powiedział z kolei, że „nasze kraje podzielają tę samą ocenę bieżącej sytuacji w Europie”.

Podczas wizyty w estońskim parlamencie Karczewski wspólnie z Nestorem otworzyli wystawę zatytułowaną „Od Wyszehradu do Wyszehradu”, która promuje 25 lat Grupy Wyszehradzkiej i polską prezydencję w V4.

„Ta wystawa, którą otwieramy, mówi o historii Wyszehradu, wyszehradzkiej łączności pomiędzy czterema narodami w wymiarze historycznym oraz obecnym” – mówił Stanisław Karczewski.

„To wystawa bardzo symboliczna, gdyż powstała w 25. rocznicę powstania Grupy Wyszehradzkiej. W tą samą rocznicę, co powstanie zgromadzenia państw morza bałtyckiego” – zwrócił uwagę marszałek Senatu.

Wyraził jednocześnie nadzieję, że ścisła współpraca, jaką widać pomiędzy Polską a Estonią, „pozwala wierzyć, że w Europie nie będzie już nigdy więcej żelaznych kurtyn”.

„Nasza współpraca pozwala też wierzyć, że będziemy żyli w Europie bezpiecznej, w Europie, gdzie toczy się ciągły dialog, wymiana opinii i próba rozwiązania każdego problemu” – stwierdził marszałek Karczewski.

Podczas wizyty w parlamencie Estonii Stanisław Karczewski odbył też kilka innych spotkań z parlamentarzystami, m.in. z szefem Komisji Obrony Narodowej Marko Mihkelsonem oraz przewodniczącym Komisji Spraw Europejskich Kallem Pallingiem.

We wtorek marszałek Senatu ma się spotkać m.in. z nowo wybraną prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, a także z premierem tego kraju Taavim Roivasem.

Marszałkowi Stanisławowi Karczewskiemu podczas wizyty w Estonii towarzyszą senatorowie: Andrzej Mioduszewski, Zdzisław Pupa, Przemysław Termiński oraz poseł Krzysztof Łapiński, przewodniczący Polsko-Estońskiej Grupy Parlamentarnej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl