fot. PAP/Adam Warżawa

ORP „Kościuszko” w Stałym Zespole Okrętów NATO

Od 5 lipca 2016 r. polska fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko uczestniczy w misji Stałego Zespołu Okrętów NATO (NATO Standing Maritime Group 2 – SNMG2) w obszarze Morza Egejskiego – poinformowało w komunikacie MSZ.

Wyjaśniono, że celem misji jest wsparcie UE, a w szczególności unijnej agencji Frontex, w działaniach na rzecz zażegnania kryzysu migracyjnego.Głównym zadaniem fregaty jest obserwacja i wykrywanie oraz przekazywanie zebranych informacji sojusznikom w celu przerywania szlaków morskich wykorzystywanych przez przemytników migrantów.

Podczas misji fregata ORP Kościuszko wzięła udział w ćwiczeniach Sea Shield 2016 i Sea Breeze 2016. Fregata złożyła również wizyty w portach Rota, Augusta i Konstanca, gdzie odbyły się wydarzenia promocyjne organizowane przez polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne.

Fregata rakietowa ORP Kościuszko jest jedną z dwóch jednostek klasy Oliver Hazard Perry należących do polskiej marynarki wojennej, która może być wykorzystana w operacjach pokojowych i stabilizacyjnych. Wyposażenie w helikopter SH-2G Super Seasprite pozwala na zwiększenie jej zasięgu operacyjnego, czyniąc ORP Kościuszko jednostką wielozadaniową.

PAP/RIRM

drukuj