„Wielki Znak” hasłem  X Golgoty Młodych w Serpelicach

Dobiega końca jubileuszowa X Golgota Młodych w Serpelicach nad Bugiem, w tym roku odbywająca się od 25 do 29 sierpnia, pod hasłem „Wielki Znak”. To ogólnopolskie spotkanie młodzieży zostało zorganizowane przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Warszawskiej.

Jak powiedział główny organizator tegorocznej Golgoty Młodych br. Szymon Janowski OFMCap, w Serpelicach zgromadziło się blisko 800 młodych ludzi z całej Polski, aby tworzyć wspólnotę poszukującą wartości chrześcijańskich i spragnionych żywej relacji z Bogiem, w tym kilka małżeństw z dziećmi, które poznały się na poprzednich edycjach Golgoty Młodych. Golgota Młodych to inicjatywa zakonników i blisko 100 osób, zaangażowanych czynnie w jej przygotowanie, aby  w atmosferze  modlitwy i radości dać możliwość spotkania się w Słowie Bożym i sakramentach z Jezusem Chrystusem. Tegoroczna Golgota Młodych przeżywana była przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej pożyczonym z Jasnej Góry od ojców paulinów. Maryja została przyjęta jako przewodniczka spotkania i Matka Kościoła, wprowadzająca do niego pokój. Tegoroczne hasło „ Wielki Znak” zastało zaczerpnięte z Księgi Apokalipsy. Słowa te oznaczające Kościół, tradycja interpretuje jednak je również w odniesieniu do osoby Maryi. Celem tegorocznej Golgoty Młodych było pójście za Maryja drogą wiary i zobaczenie, jak Historia Zbawienie zrealizowała się w Jej osobie, prosząc Boga, aby prowadził również  tą drogą.

W programie były: Eucharystie, nabożeństwa, katechezy, spotkania w grupach i koncerty. Zaproszeni zostali także goście, którzy dzielili się świadectwami. Jednym z nich była Urszula Mela, mama znanego podróżnika Jaśka Meli, która dzieliła się swoim świadectwem wiary. Były także świadectwa życia rodzinnego, spotkanie z Marcinem Jakimowiczem, redaktorem „Gościa Niedzielnego” i autorem książek, który ukazywał jak przeżywać swoją wiarę w Duchu Świętym na co dzień. Drogę Krzyżową i nabożeństwo pokutne prowadził dominikanin o. Tomasz Nowak OP. Konferencje i rozważani głosili zaś kapucyni: br. Tomasz Mantyk  OFMCap z gośćmi, br. Piotra Owczarz OFMCap, br. Kamil Sochacki OFMCap, b Przemysław Kryspin OFMCap i br Szymon Mrozowiec OFMCap. Były też  specjalne występy scholi Golgoty Młodych.

Eucharystię dla uczestników Golgoty Młodych 27 sierpnia, celebrował biskup drohiczyński Tadeusz Pikus. Wraz z nim koncelebrowali ją kapucyni organizatorzy spotkania oraz duszpasterze towarzyszący młodzieży z całej Polski. Wzięli w niej udział także przedstawiciele miejscowych władz samorządowych powiatu łosickiego ze starosta Czesławem Gizińskim i wójtem gminy Sarnaki Andrzejem Lipko, mieszkańcy Serpelic oraz goście, przebywający w tej wypoczynkowej miejscowości.

W wygłoszonej homilii ksiądz biskup ukazał potrzebę  odkrywania w znaku krzyża i symbolice Golgoty, miłosiernej miłości Bożej, pozwalającej na odnalezienie motywów smutku, nie z powodu własnego zranienia, ale z powodu tego który zadaje rany. Przypomniał, że krzyż jest miejscem walki Chrystusa o człowieka, której owocem jest pokój.” Na krzyżu spotyka się Bóg miłosierny z grzesznym człowiekiem, (…) Każde miejsce jest godne Chrystusowego krzyża, a krzyż nadaje godności każdemu miejscu” – mówił. Odnosząc się zaś zrozumienia istoty miłosierdzia ks. bp Tadeusz Pikus powiedział, że Bóg zgadza się na działanie zła, ponieważ nie może nikogo zniewalać, a także aby miłosierdzie Boże zwyciężało. „Celem miłosierdzia nie jest tylko czynienie komuś dobra, ale czynienie innych dobrymi” – podkreślił.

Wszystkie spotkania i konferencje z Serpelic dostępne są na stronie: www.golgotamlodych.pl.

ks. Artur Płachno

drukuj