Izraelski dziennik pisze o „polskich komorach gazowych”

„Polskie komory gazowe” – takie sformułowanie pojawiło się w izraelskim dzienniku „Jerusalem Post”. Skandalicznego zwrotu użył publicysta porównujący rzeź Ormian do Holokaustu „w polskich komorach gazowych”. O sprawie napisał portal „niezależna.pl”.

Dr Dariusz Piotr Kucharski, historyk,  zwraca uwagę, że  państwo polskie nie powinno przyzwalać na propagowanie kłamliwych sformułowań. Sytuacja ta powinna spotkać się z reakcją polskiej dyplomacji – dodaje Kucharski.

– Użyty został skrót, który jest niedopuszczalny. Z tym i podobnymi sformułowaniami polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych powinno walczyć w sposób bezwzględny, nakazywać sprostowanie w miejscowej prasie i przepraszanie społeczności – nazwałbym to szerzej – całej wspólnoty polskiej w kraju i za granicą, bo to dotyczy wszystkich Polaków. Ewentualny brak działań polskiej strony dyplomatycznej, polskiego państwa, może skutkować tym, że takie pojęcia będą się pojawiały coraz częściej – stwierdza dr Dariusz Piotr Kucharski.

To nie pierwsze kłamliwe określenie, obrażające w ostatnim czasie Polaków. Wcześniej James Comey, dyrektor FBI, oskarżył Polskę o współodpowiedzialność za Holokaust; z kolei w jednej z amerykańskich gier pojawiło się sformułowanie: „nazistowska Polska”.

RIRM

drukuj