„Świąteczna paczka” dotarła do polskich dzieci w Kaliningradzie

Już po raz siódmy w ramach akcji „Świąteczna paczka” polskie dzieci z Obwodu Kaliningradzkiego otrzymały podarunki. Polacy mieszkający na co dzień w Rosji miała także okazję, by zwiedzić Gdańsk  i okolice.

Słodycze, gry i zabawki, czyli to co młodzi lubią najbardziej. M.in. takie prezenty otrzymali Polacy z obwodu kaliningradzkiego. Wszystko dzięki akcji, którą zainicjował śp. Maciej Płażyński.

Wojewoda pomorski Mariusz Drelich podkreśla, że w tym roku udało się zrobić więcej niż poprzednio.

– Do tej pory było tak, że paczki wysyłaliśmy do dzieci polonijnych z Kaliningradu (i w tym roku też to robimy dla wszystkich tych dzieci), natomiast udało nam się jeszcze dodatkowo zaprosić grupę dzieciaków, które spędziły dwa dni w Gdańsku. Dwa dni wypełnione atrakcjami – mówi Mariusz Drelich.

Dianie taka inicjatywa bardzo się spodobała, podobnie jak Ojczyzna jej dziadków.

– Ja bardzo lubię Polskę, chcę tutaj zostać i mieszkać na zawsze – mówi mieszkająca w Kaliningradzie dziewczyna.

Polacy z Kaliningradu w podziękowaniu za zaproszenie przygotowała występy artystyczne.

Wizyta w Polsce wpisuje się w misję Stowarzyszenia Dom Polski w Czerniachowsku – mówi jego prezes Irina Korol.

– To dzieci z polskich rodzin i oczywiście naszym zadaniem jest odrodzenie polskości w polskich rodzinach. Wiadomo – dziadkowie, babce umierają, „nośniki” kultury i języka polskiego. My na swoich imprezach polonijnych obchodzimy wszystkie święta polskie – i religijne, i państwowe – tłumaczy Irina Korol.

Na szczęście swoje przywiązanie do Polski w Obwodzie Kaliningradzkim można wyrażać bez żadnych przeszkód – podkreśla Elena Rogaczykowa – prezes Autonomii Polaków „Polonia”.

– Obwód Kaliningradzki, czy Rosja centralna, czy Białoruś – Polakom żyje się tam dobrze. Wszyscy nas szanują, lubią, nie ma problemu, żeby mówić w języku polskim, żeby szanować swoje korzenia, tradycje – mówi Elena Rogaczykowa.

Akcja „Świąteczna paczka” współorganizowana przez wojewodę pomorskiego z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Włączają się w nią kolejne firmy i osoby, które chcą pomagać dzieciom Polaków z Obwodu Kaliningradzkiego.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl