Polacy ze Wschodu chcą wrócić do ojczyzny

Polacy z Mariupola kolejny raz apelują do polskiego rządu o pomoc w powrocie do ojczyzny. Deklarują, że za schronienie są gotowi nawet pracować społecznie.

Zarząd Polsko-Ukraińskiego Stowarzyszenia Kulturalnego pracuje nad listem skierowanym m.in. do premier Ewy Kopacz, prezydenta Andrzeja Dudy oraz posłów i senatorów z Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Rodacy z Ukrainy są zawiedzeni, że polski rząd deklaruje chęć przyjęcia muzułmańskich uchodźców, a zapomniał o rodakach-katolikach z kraju ogarniętego wojną. Podkreślają, że nie mają wygórowanych wymagań i za „dach nad głową są w stanie sprzątać polskie ulice”.

To nie pierwszy tak dramatyczny apel, który powinien zawstydzić polskie władze – mówi Michał Dworczyk z Fundacji Wolność i Demokracja.

– Zdumiewające jest to, że polskie władze deklarując chęć przyjęcia kilku tysięcy uchodźców i emigrantów ekonomicznych w ogóle nie mając wyrzutów sumienia i nie chcąc podjąć działań związanych z pomocą stosunkowo nielicznej grupie Polaków, którzy mieszkają na wschodzie Ukrainy, na terenach, które mogą być zagrożone działaniami wojennymi. Wczoraj prezes Jarosław Kaczyński w swoim sejmowym wystąpieniu wskazywał, że czymś oczywistym i naturalnym jest, że państwo w pierwszym rzędzie zajmuje się swoimi obywatelami i rodakami za granicą. Dopiero później – jeśli pozwalają na to siły i środki – są to kolejne osoby potrzebujące – podkreśla Michał Dworczyk.

List jest reakcją na słowa premier Ewy Kopacz, która zapewniała, że nic nie wiedziała o apelach Polaków z Mariupola.

Natomiast Polacy z Mariupola bezskutecznie szukają pomocy w urzędach.

Tymczasem polski rząd deklaruje chęć przyjęcia 2 tys. i więcej uchodźców. Komisja Europejska chce, by Polska przyjęła 12 tys. muzułmańskich uchodźców.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl