UE: Sankcje wobec Rosji pozostają bez zmian

Zgodnie z oczekiwaniami ambasadorowie państw UE nie podjęli we wtorek żadnych decyzji, które prowadziłyby do złagodzenia bądź zaostrzenia unijnych sankcji wobec Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie – poinformowały źródła dyplomatyczne.

Ambasadorowie uznali, że „obecnie nie ma powodów do zmian w unijnych restrykcjach wobec Rosji” – podały źródła po zakończeniu spotkania ambasadorów, na którym dokonano przeglądu sankcji wprowadzonych przez UE w związku z konfliktem na Ukrainie.

Do dokonania takiego przeglądu pod koniec października Unia zobowiązała się wprowadzając pod koniec lipca sankcje gospodarcze wobec Rosji.

Utrzymanie sankcji zapowiedzieli już w zeszłym tygodniu przywódcy państw UE na szczycie w Brukseli oraz ministrowie spraw zagranicznych.

Jak zaznaczają dyplomaci, UE będzie uważnie obserwować sytuację na wschodzie Ukrainy, a w szczególności to, czy podpisane we wrześniu w Mińsku porozumienie o zawieszeniu broni jest respektowane.

W związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie UE nałożyła do tej pory sankcje wizowe i finansowe na 119 osób, w tym rosyjskich polityków, wojskowych i osoby z otoczenia Kremla, oraz 23 firmy i osoby prawne. Wprowadziła również sankcje gospodarcze w formie ograniczenia dostępu do rynków kapitałowych największym rosyjskim bankom i firmom państwowym z sektora naftowego i zbrojeniowego, zakazu eksportu broni, dostarczania zaawansowanych technologii i usług dla sektora naftowego oraz zakazu eksportu niektórych przedmiotów podwójnego zastosowania dla odbiorców wojskowych.

Do Sądu UE w Luksemburgu trafiły już skargi na decyzje dotyczące sankcji. Pozwy złożyły: koncern Rosnieft, trzy największe rosyjskie banki – Sbierbank, WTB i WEB – a także biznesmen związany z rosyjskim prezydentem Arkadij Rotenberg. We wtorek Reuters podał, że sankcje zaskarżyła też spółka naftowa Gazprom Nieft.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl