fot. gov.pl

MSZ: Zatrzymanie polskiego samolotu przez Rosję zostanie przeanalizowane pod kątem przestrzeganie prawa międzynarodowego

Rosyjskie służby zatrzymały polski samolot lecący z Petersburga do Warszawy. Na lotnisku aresztowano rosyjskiego opozycjonistę – Andrieja Piwowarowa. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewniło, że zdarzenie zostanie przeanalizowane, chociażby pod względem przestrzegania prawa międzynarodowego.

W poniedziałkowy wieczór samolot Polskich Linii Lotniczych LOT szykował się do startu. Z Petersburga miał lecieć do Warszawy. Na płycie lotniska rozpoczął  kołowanie.

„Kontrola ruchu lotniczego nakazała załodze zawrócenie na stanowisko postojowe. Dowódca samolotu musiał zastosować się do polecenia, bowiem znajdował się w rosyjskiej jurysdykcji” – poinformowało biuro prasowe PLL LOT.

Na pokładzie maszyny znajdował się rosyjski opozycjonista Andriej  Piwowarow, który został aresztowany. Na swoim profilu na Twitterze zdążył opublikować wpis.

„Właśnie ściągnęli mnie z samolotu w Pułkowie. Leciałem na urlop. Gdy przechodziłem kontrolę celną, nie było żadnych pytań” – napisał opozycjonista.

Piwowara aresztowało FSB. Zarzuca mu się współpracę z niewygodną dla Kremla organizacją „Otwarta Rosja”. Opozycyjny ruch został rozwiązany kilka dni temu. Jego działacze obawiali się o swoje życie. Kreml wpisał bowiem ruch na listę organizacji niepożądanych.

Mężczyźnie grozi od dwóch do sześciu lat kolonii karnej. Piwowarow to kolejny przedstawiciel rosyjskiej opozycji, który został zatrzymany.

Na incydent z polskim samolotem w Rosji zareagowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wiceszef resortu zapewnił, że całe zdarzenie zostanie przeanalizowane, chociażby pod względem przestrzegania prawa międzynarodowego.

„Jesteśmy na etapie analizowania szczegółowych informacji z PLL LOT, a także z Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który zawsze otrzymuje raport po wykonaniu takiej operacji lotniczej. (…) Jeśli okaże się, że doszło do naruszeń przepisów, a także obyczajów panujących w lotnictwie, to będziemy reagować także kanałami dyplomatycznymi, oczekując wyjaśnień” – oświadczył wiceminister spraw zagranicznych, Marcin Przydacz.

Rosja swoimi działaniami chce zastraszyć wszystkich opozycjonistów – podkreślił politolog, dr hab. Michał Lubina.

– Pokazać im, że nigdzie nie są bezpieczni, że gdziekolwiek by nie byli, z kimkolwiek by nie lecieli, to można ich dorwać – powiedział.

Agresywne i imperialne działania Rosji w zeszłym tygodniu w Gruzji potępił prezydent Andrzej Duda.

– Rosja nie jest normalnym krajem. Nie jest państwem, które się normalnie zachowuje. Jest państwem-agresorem – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Słowa te spotkały się z ostrą reakcją Kremla.

„Bardzo źle odnosimy się do takiej retoryki. Ona nam się nie podoba i jest nie do przyjęcia. Rosja poszukuje przyjacielskich stosunków, dwustronnie korzystnej współpracy ze wszystkimi sąsiadami, w tym z Polską” – oświadczył Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla.

Władimir Putin spotkał się już z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką. W czerwcu ma dojść również do spotkania prezydenta Rosji z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl