Będzie raport RE o stanie demokracji w Polsce

Rada Europy przygotuje raport o stanie demokracji w Polsce. Zdecydowali o tym na wyjazdowym posiedzeniu w Tallinie przedstawiciele 46 państw członkowskich.

Komitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zlecił komisji monitoringowej przygotowanie sprawozdania o „Funkcjonowaniu instytucji demokratycznych w Polsce”.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości prof. Krystyna Pawłowicz przypomina, że pierwsze działania wobec Polski podjęła Komisja Wenecka, która jest organem opiniodawczym Rady Europy. Polityk podkreśla, że polityczna opinia komisji posłużyła innym organom międzynarodowym do rozpoczęcia sporu z Polską. Teraz, gdy rząd PiS jest na dobrej drodze do zażegnania kryzysu, opozycja chce rozszerzyć atak na Polskę – stwierdza Krystyna Pawłowicz.

– Polska opozycja i osoby nam nieżyczliwe w Komisji Europejskiej, w ogóle w Parlamencie i w Unii Europejskiej, starają się rozszerzać ten atak na Polskę, bo widać tutaj, że ze strony samych organów unijnych ten spór wygasa. Chodzi więc o to, żeby podtrzymać atak na Polskę, sugerując, że rzeczywiście coś bardzo ważnego się dzieje. Poza tym jestem bardzo ciekawa, na jakiej podstawie Rada Europy będzie tutaj nas oskarżała i budowała kolejne ataki i kolejne oskarżenia przeciwko Polsce, kiedy Polacy doskonale widzą, że rząd przedstawia kolejne propozycje (wpłynęły do parlamentu) i odmawiają udziału w ich rozpatrzeniu czy zażegnaniu, rozwiązaniu problemu – komentuje prof. Krystyna Pawłowicz.   

W czerwcu mają zostać powołani sprawozdawcy, którzy – jak wynika z medialnych informacji – zwrócą uwagę na problemy poruszone w raporcie o stanie demokracji i respektowaniu praw człowieka w Europie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl